ВИДЕО | Милановиќ: Хрватска нема да биде овца која колективно оди на колење

2 mins read

Претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ денеска изјави дека хрватскиот министер за надворешни и европски работи, Гордан Грлиќ Радман официјално го поканил рускиот претседател Владимир Путин во посета на Хрватска, но не во негово име, пренесе „Индекс“.

– Пред некој ден овој глупав министер за надворешни работи отиде во Москва. Што прави тој во Москва во моментов? Според моите очекувања, тој требаше да го критикува Лавров. Но, не – човекот отиде таму и официјално му предаде покана на Путин да дојде во Хрватска.

Дали тој е претседател на државата? Дали зборува во мое име? Тој не зборува. Пленковиќ не е претседател на државата и не може да биде домаќин на Путин. Значи, тие исти Руси, на кои им се закануваш и ги стигматизираш, лицемерно ги повикуваш да дојдат во Хрватска, рече Милановиќ.

Милановиќ негираше дека тој ја објавил тезата дека хрватските војници ќе одат во Украина.

– Не, тоа го направи „Јутарњи лист“, кој на насловната страница објави дека НАТО бара 1500 војници. Што е тоа освен вознемирување на јавноста? Така што, јас никогаш не реков дека НАТО го бара тоа, туку превентивно реков дека Хрватска нема да ги испрати. Некој требаше да ѝ каже на јавноста дека тоа е лага и ете, тоа е она што го кажав, објасни Милановиќ.

Зборувајќи за состојбите во Источна Европа, односно евентуалното испраќање војници, тој рече дека хрватската држава никому нема безусловно да ветува.

– Тоа не е кредибилитет, туку недостаток на интелигенција. Ќе видиме што ќе се случи. Ако работите се влошат, нашите луѓе нема да ризикуваат.

Хрватската војска уште никој не ја побарал, но подобро и да не доаѓаат.

Хрватска плати превисока цена, Хрватска не ја ослободи НАТО. Хрватска никому не должи ништо за од неа да се бара да биде овца која колективно оди на колење, рече Милановиќ.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Груби нека собере храброст и нека каже дека одбива да има намалување на бројот на пратеници

Следно

Шон Пен го појасни својот поглед на „машкоста“: Кукавички гени ги направија мажите феминизирани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian