Топли зимски пијалаци: Загрејте се со овие интересни коктели

1 min read

Топли зимски пијалоци: само при спомнувањето на нивното име, ни станува топло околу нашите срца.

За разлика од летото, во овие студени зимски денови ништо не се загрева подобро од некој убав коктел измешан со вашите омилени додатоци. Поканете тесен круг пријатели, држете се до пропишаните епидемиолошки мерки и уживајте!

Сите наведени количини во овие рецепти се однесуваат на 1 чаша пијалок!

варени пијалаци
Фото: Пиксабеј

Варен џин

Во садот  истурете 1 дл сок од јаболко.

Додајте:
– 3 цл џин
– 1 ѕвезда анасон
– семки од 1 кардамон
– 2 каранфилчиња
– 1 бобинки од смрека (бор)
– половина прстофат сушен ѓумбир за чај

Оставете сè да зоврие, истурете во чаша, додадете 1 дл топла вода и додадете едно парче лимон.

 

Варен Jack, a може и Jim

Во тенџерето истурете 4 цл Jack Daniel’s или некој друг бурбон.

Додајте:
– 1 парче лимон
– 1 лажица мед
– 1 прст сируп од бозел
– половина прстофат цимет
– стапче цимет
– 1,5 дл вода

Исцедете неколку капки лимон, доведете до вриење и истурете во шолја.

Рум пунч

Во тенџерето истурете 0,03 темен рум, 1,5 цл сируп од шеќерна трска и 1,5 цл сируп од праска.

Додајте:
– половина прстофат цимет во прав
– 1 големо стапче цимет
– 3 прстофат сушен цвет на хибискус

Оставете да зоврие, истурете во чаша и додадете 1,5 dl зовриена вода, и парче портокал.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Средба Маричиќ – Ќучук: Двете страни имаат волја за брз напредок во соработката

Следно

Шоу на Кирјос во Мелбурн: Прво избрка гледачи од трибините, па ја освои титулата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian