Шон Пен го појасни својот поглед на „машкоста“: Кукавички гени ги направија мажите феминизирани

2 mins read

Шон Пен во интервју за „The Independent“ го удвои своето верување дека „мажите станаа прилично феминизирани“.

Двократниот добитник на „Оскар“ на почетокот на месецот беше генериран на насловните страници, откако изјави за еден весник:

„Јас сум во клубот што верува дека мажите во американската култура станаа диво феминизирани. Не мислам дека да се биде брут или да се има бесчувствителност или непочитување кон жените е нешто заедничко со машкоста, или некогаш. Но, не мислам дека за да бидеме фер кон жените, треба да станеме нив“.

шон пен
Фото: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

На прашањето на „Индипендент“ да ги разјасни овие коментари, Пен рече:

„Мислам дека мажите, според мене, станаа прилично феминизирани. Ги имам овие многу силни жени во мојот живот кои не ја сфаќаат машкоста како знак на угнетување кон нив. Има многу, мислам, кукавички гени кои водат до тоа луѓето да ги предадат фармерките и да облечат здолниште“, објасни Пен,

шон пен пилан пен
Фото: EPA-EFE/Sebastien Nogier

Пен беше интервјуиран од „Индипендент“ заедно со неговата ќерка Дилан Пен, за да го промовираат нивниот драма филм „Flag Day“. Изданието забележа дека коментарите на Пен за тоа дека мажите стануваат „прилично феминизирани“ ја оставија неговата ќерка „тивка, гледајќи во вселената“.

Пен неодамна глумеше како актер инспириран од Вилијам Холден во „Licorice Pizza“ на Пол Томас Андерсон. Неговиот режисерски обид, „Flag Day“ ја имаше својата светска премиера на Канскиот филмски фестивал минатиот мај и беше отворен за потивката публика од МГМ минатиот август. Драмата заработи под 900 илјади долари на светскиот бокс офис.

шон пен дилан пен
Фото: EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Следно за Пен е „Gaslit“, оригиналната драмска серија на Старц, која треба да пристигне подоцна оваа година. Шоуто за скандалот Вотергејт се базира на истоимениот подкаст на Леон Нејфак. Пен глуми покрај Џулија Робертс, Ден Стивенс, Бети Гилпин, Шеа Вигам и Дарби Камп. „Starz“ сè уште не објави конкретен датум на објавување.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Милановиќ: Хрватска нема да биде овца која колективно оди на колење

Следно

МЗТ Скопје останува ноќна мора за Еуро Никел

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian