Момчето на Викторија која загина кај „Сити мол“ утре организира собир – „Стоп за сообраќајното насилство“

2 mins read

Утре од 12 часот на раскрсницата кај Сити мол ќе се одржи јавен собир во чест на Викторија Николова која го загуби животот откако беше удрена од автомобил на наведеното место. Собирот е организиран од нејзиното момче кое и самото беше повредено во несреќата.

Во настанот организиран преку социјалната мрежа Фејсбук се наведува дека собирот ќе се одржи во знак на револт кон сообраќајното насилство и начинот на кој се третирани пешаците и сите учесници во сообраќајот, кои се придржуваат до правилата.

-Поради тоа на 30.01.2022 година од 12:00ч до 13:00ч на место на несреќата, раскрсницата на бул.”Партизански одреди” кај City Mall ќе се одржи мирен, достоен и јавен собир каде што ќе оддадеме почит кон Викторија Николова како последна жртва во ваквото сообраќајно насилство, а воедно и ќе оддадеме почит кон сите жртви во вакви и слични сообраќајни несреќи. Нашата цел е единствена, а тоа е да се стави КРАЈ на бeзобзирното возење ни улиците во државата и да ја подигнеме свеста на учесниците во сообраќајот дека нашите деца, а и самите ние треба да се движиме слободно на пешачките зони и по тротоарите, зато што тоа е единственото место каде што пешаците треба да се чувствуваат слободно. Викторија е последната жртва од ваквото дивеење, да не се повтори, да не се дозволи. Слава и нејзина, слава им на сите жртви од сообраќајни несреќи, се вели во објавата.

Во чест на Викторија ќе има организиран бесплатен превоз Радовиш-Скопје-Радовиш, а тргнувањето е во 9 часот пред спортската сала „СРЦ 25 мај“.

kurir.mk

Претходно

Официјално: Траоре се врати во Барселона

Следно

Мета: Нивото на јавниот долг може да доведе до сериозна криза во земјата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian