Има нова прва дама во Белата Куќа: Добредојде Вилоу!

4 mins read

Во Белата куќа на Бајден конечно пристигна првата мачка.

Вилоу, 2-годишна мачка со кратко крзно со сиви и бели риги се пресели во Белата куќа, каде што сега ќе има ексклузивна можност да гребе и да скока низ историскиот дом.

„Првата дама ја именуваше Вилоу по нејзиниот роден град Вилоу Грув, Пенсилванија“, рече Мајкл Лароса, портпарол на првата дама Џил Бајден.

Љубопитноста за мачката се прелеа на дневниот брифинг за печатот во Белата куќа. Во март, еден од новинарите ја прашал прес-секретарката на Белата куќа Џен Псаки за миленикот кој го очекуваа, за кој првата дама вети дека наскоро ќе им се придружи.

„Моето вистинско прашање е, слушнавме многу за кучињата; ни ветија мачка во Белата куќа. Што се случи со тоа?“ прашал репортерот, на што секретарот за печат одговорил: „Каде е мачката? Денес е добар ден за мачката. Немам апдејт  за мачката. Знаеме дека мачката ќе го преплави Интернетот, но немам никакви ажурирања за нејзиниот статус“.

мачка вилоу
Фото: Profimedia

Џил Бајден долго време зборуваше за додавање мачка во семејството. Во априлското интервју за „NBC News“, таа ги потврди своите намери. „Да, тоа е вистина“, рече Бајден.

Претседателот Џо Бајден беше прашан дали мачката е негова идеја. Тој одговори со насмевка: „Не, но лесно е“.

Првата дама ја запознала Вилоу кога била само млада мачка на фарма во Пенсилванија.

„Вилоу остави голем впечаток на д-р Бајден во 2020 година кога скокна на бината и ги прекина забелешките за време на кампањата. Гледајќи ја нивната непосредна врска, сопственикот на фармата знаеше дека Вилуо припаѓа на д-р Бајден“, рече тој.

Канцеларијата на првата дама не објасни зошто Вилоу не се придружила на семејството порано, кога во нивното семејство веќе имаше две кучиња.

мачка вилоу
Фото: Profimedia

Мачката му се придружува на Командир, кученцето германски овчар што Бајден го посвои минатиот месец, по смртта на нивното 13-годишно куче Шамп и преселувањето на нивното куче Мајор, и двајцата германски овчари. Мајор имаше проблем да се прилагоди на неговиот нов дом во Белата куќа, откако се случија неколку инциденти со гризење. Мајор беше првото посвоено куче од шелтер во Белата куќа.

командер бајден
Фото: Принтскрин / Instagram

Вилоу ќе биде првата мачка што живее во Белата куќа по мачката на претседателот Џорџ В. Буш, Индија, во 2009 година – и една од само десетина мачки во целата историја на авенијата Пенсилванија од 1600 година.

Ендрју Хагер, историчар за онлајн Претседателскиот музеј за домашни миленици, ја припишува разликата на личноста – и на претседателите и на мачките. Претседателите имаат тенденција да бидат екстровертни, особина што ја делат со кучињата, кои досега беа најпопуларните претседателски миленичиња.

„Секогаш мислам дека дел од тоа е фактот што мачките се малку помалку обучливи. Значи, потешко е да се донесе мачка на прес-конференција и да седи таму и да изгледа слатко“, вели Хагер.

Првите претседателски мачки му припаѓаа на Абрахам Линколн, кој славно ги хранеше Таби и Дикси со златните вилушки од Белата куќа. Кога неговата сопруга се спротивстави, претседателот апокрифално рече дека ако златната вилушка е доволно добра за поранешниот претседател Џејмс Бјукенан, тогаш е доволно добра и за Таби.

сокс мачка клинтон
Фото: Profimedia

Други познати мачки жители на Белата куќа ја вклучуваат сијамската мачка на Ејми Картер, Мисти Маларки Јинг Јанг, која се појави за време на првата државна вечера на претседателот Џими Картер. Црно-белата мачка на претседателот Бил Клинтон, Сокс, беше чест посетител на Овалната соба и повремено ја шетаа на отворено со поводник. Но, црната мачка на Буш, Индија, често беше во сенка на неговите шкотски териери, Барни и Мис Бизли.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Трамп: Бев 45-ти, ќе бидам и 47-ми претседател на САД (ВИДЕО)

Следно

Средба Маричиќ – Ќучук: Двете страни имаат волја за брз напредок во соработката

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian