Барти: Тенисот е чуден спорт…

1 min read

Ешли Барти ја потврди доминацијата во женскиот тенис со освојување на титулата на првиот годинешен гренд слем турнир, Австралија Опен и тоа пред домашните навивачи.

Барти стана првата австралиска тенисерка по О’Нил од 1978 година која триумфира на гренд слем турнирот во Мелбурн, и на прес-конференцијата по мечот изјави дека е среќна што има можност да почувствува како е да се освојуваат најголемите трофеи во тенисот, тие од грен слем турнирите.

– Беше надреално, не знаев што точно треба да правам и како да се чувствувам. Малку ги пуштив емоциите да излезат од мене. Енергијата од навивачите беше неверојатна – беа првите зборови на новата шампионка на Австралија Опен.

Барти до трофејот до дојде со неверојатен пресврт во вториот сет, иако губеше со 1:5, успеа да се врати и да израмни на 5:5, а потоа и да слави во тај-брејкот.

– Само сакав да бидам агресивна и тактички да се подготвам за третиот сет. Но, тенисот е чуден спорт и во таков систем работите многу брзо можат да се променат. Ми беше важно да останам во игра бидејќи знаев дека публиката ќе ме поддржи. Од ништо направив нешто –додаде Барти.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Преработеност и „исклучување“ на телото: Поранешната пејачка на „Pussycat Dolls“ итно била пренесена во болница заради стравување од аневризам

Следно

Груби: Измените на Изборниот законик и на Уставот да се стават на маса на политичките партии, а не во медиуми

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian