Африкански куп на нации: Буркина Фасо со играч помалку дојде до полуфинале

1 min read

Фудбалерите на Буркина Фасо се вторите полуфиналисти на Африканскиот куп на нации откако во четвртфиналето беа подобри од фаворизираниот Тунис.

Буркина Фасо славеше со минимални 1:0, а стрелец на единствениот гол беше Данго Утара во третата минута од судиското продолжение во првото полувреме.

Противник на Буркина Фасо во полуфиналето ќе биде подобриот од дуелот помеѓу Сенегал и Екваторијална Гвинеја.

Во второто полуфинале, домаќинот Камерун го очекува подобриот од последното четвртфинале помеѓу Египет и Мароко.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Зошто, и како, Одри Лендерс одби да се позира гола на насловната на Плејбој?

Следно

Во моментов има 18.909 активни случаи, хоспитализирани 616 ковид пациенти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian