Промовирани песните, трката започна: Слушнете и одберете го вашиот фаворит за македонски претставник на Евровизија 2022

6 mins read

Вечерва македонската јавност конечно имаше можност да ги слушне шесте песни кои се во трка да постанат претставник на Северна Македонија на овогодинешната Евровизија 2022 во Торино, Италија.

Гласањето се одржува онлајн, а трае до 04.02.2022 година. Ова се песните кои се натпреваруваат:

Ris Flower

„Ris Flower“ е единствениот артист од Македонија кој е застапен на „Vevo“ платформата. Дебитираше со „Translucent” во 2020-та година, а во летото во 2021-ва беше актуелен со проектот Live Power Sessions, a кон крајот на истата година го објави и видеото за Hearts so cold. Ris Flower е комплетен автор на својата музика, а за нејзино усовршување работи во најреномираното студио „Ари“ во Истанбул, Турција и тоа со музичари кои работат со светски познати имиња како Таркан, Сертeб Еренер, Мустафа Сандал и многу други. Ris Flower на издавање на својата музика работи со професионални издавачки куќи од Турција и Британија, задолжени за дигитална дистрибуција на преку 160 музички платформи.

Ris Flower – “Flying to Berlin”

Музика и текст: Ris Flower
Аранжман: Mustafa Canbazlar

Kaly

Kaly важи за една од најразноличните вокални интепретаторки во земјата. Во 2006та, како што вели, го доживеала своето музичко „огнено крштевање“ со составот Стил Темпл и тоа како предгрупа на култните Whitesnake. На сцената е присутна повеќе од 15 години, а во нејзиното музичко портфолио ќе најдете кавер и авторски проекти од безброј музички правци – од класика, џез, етно до фанк, поп и рок – од акапела состави до филхармониски концерти. Посебно значење му дава на проектот Kaly’s Music challenge – концептуални музички видеа во домашни услови, со единствена цел обединување на музичарите и создавање музика.

Kaly – “Love and Light”

Музика: Давор Јордановски
Текст: Весна Малинова
Аранжман: Никола Васков – Нино, Давор Јордановски, Петар Лукиќ

Lara

Лара за прв пат и се претстави на македонската публика на Макфест 2019та година, кога имаше само 16години, со темата „Кој те учи така“ и остави силен впечаток со својата изведба во живо. Оттогаш разви исклучителна динамика и континуитет во кариерата, па така денес има 8 синглови со видео запис зад себе, а за дел од нив има и препев на англиски јазик. „Некогаш ќе помине“, „Осамена“, „Кој е сега крив“ се само дел од нејзините хитови. На последното издание на Макфест 2021ва година, сосема заслужено, доби награда за најдобра вокална интерпретација.

Lara – “Flower of Sorrow”

Музика: Роберт Билбилов
Текст: Робин Зимбаков
Аранжман: Роберт Билбилов, Дарко Димитров

Yon Idy

„Yon Idy“ честопати во јавноста го опишуваат како „странецот од Македонија“ затоа што неговиот музички стил и продукција се многу блиски до најактуелните инди поп артисти од западната сцена. Неговиот деби сингл “Gentle” во 2019та година се искачува на 12то место на топ листите во Албанија, а “Back around” во 2020та година убедливо најмногу допира до македонската публика и радио станиците. Покрај регионалниот успех, Yon Idy се слуша на радио станиците низ повеќе европски земји како Британија, Швајцарија, Германија, Грција, Хрватска, а дури и во САД. За една од неговите песни познатиот европски музички портал Sounds European вели дека е „без сомнеж најдобрата песна од Македонија“.

Yon Idy – “Dreams”

Музика и текст: Yon Idy
Аранжман: Анѓел Ќосев и Yon Idy

Andrea

„Andrea“ e артист и автор од Скопје, чијашто музика за само десет месеци е стримувана повеќе од девет милиони пати на платформата Тик Ток и 2.2 милиони пати на YouTube. Македонската публика ја освои со нејзиното првенче “I know”, а денес веќе ја препознава и Европа. Песните на Андреа се вртат на повеќе до 200 радио станици во 40 земји, вклучувајќи ги САД, Англија, Канада, Германија, Франција и Италија. По големиот успех на нејзините први две песни, Андреа сними сет од 3 песни со светски познатиот оркестар  FAME’s.

Andrea – “Circles”

Музика: Александар Масевски
Текст: Александар Масевски и Andrea
Аранжман: Александар Масевски

Viktor Apostolovski

Viktor Apostolovski е пејач/автор/мулти-инструменталист од Битола, Македонија кого публиката го запозна во 2011та година како натпреварувач во талент-шоуто Македонски Идол. Во последните десет години има издадено над 50 песни, два албуми на македонски јазик и еден албум со колеги од САД, како и безброј настапи и соработки низ светот. Неговата деби песна “You were mine” во 2011та се пласираше во топ 20 на MTV Adria, во 2020та доби награда на Макфест за најдобар сценски настап, а последна песна “Mine” беше второнаградена на меѓународен натпревар за музика и продукција.

Viktor Apostolovski – “Superman”

Музика: Владимир Дојчиновски
Текст: Владимир Дојчиновски и Viktor Apostolovski
Аранжман: Владимир Дојчиновски

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Близок соработник на Борисов под истрага за корупција

Следно

Коронавирусот го одложи кошаркарскиот меч Ангели – Работнички

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian