МВР: 101 санкции за брзо возење

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (27.01.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 101 возач.

Од нив, две возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 42 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 59 надвор од населено место. Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

-Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

kurir.mk

Претходно

Ќучуков: Спорот за Северна Македонија во Бугарија се претвори во натпревар во патриотизам

Следно

Скопје домаќин на Регионален симпозиум за превенција и третман на цервикален канцер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian