Една скопска улица ќе го носи името на маесто Александар Џамбазов, најави Арсовска

1 min read

Денеска го испраќаме во вечното почивалиште со неизмерна почит, маестро Александар Џамбазов, основоположник на Скопскиот фестивал на забавна музика и еден од најстарите детски музички фестивали во Европа, Фестивалот на детски песни „Златно славејче“. Човек кој четири децении создаваше непроценливо творештво за македонската музика, порача денеска по Комеморацијата градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. 

-Комеморацијата се одржа во МОБ, а како заслужен граѓанин и истакната личност во чест на маестро Александар Џамбазов иницираме со одлука улица во Град Скопје, да го носи неговото име. Нека почива во мир!, порача Арсовска. 

skopjeinfo.mk

Претходно

ОД ВЕЧЕРВА ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА СНЕГ – еве какво време не очекува викендов и кога се најавуваат нови врнежи

Следно

Во Грција активни околу 150.000 случаи на Ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian