Древен хороскоп на Инките и Ацтеките: Кои знаци се „зли сили“, а кои „заспани змии“?

7 mins read

Ако се направи паралела помеѓу хороскопските знаци на Ацтеките и Инките со оние што ги познаваме денес во нашиот регион, добиваме малку необичен хороскоп кој ја опишува длабочината на карактерот на секоја личност. Секој знак има свое посебно име, пренесува „Атма“.

Воздвишение на јагнето (Овен)

Припадниците на овој знак се многу профитабилни, но и крајно егоцентрични. Тие, исто така, можат да бидат малку детинести, премногу емотивни и површни. Имаат тенденција да избрзуваат со заклучоци. Тие се родени лидери, но оваа природна тенденција може да биде нарушена од нивните напади на агресија и прекумерна нервоза.

Зли сили (Бик)

Родените во овој знак се неверојатно сензуални и чувствителни по природа. Но, ако претераат со негативната енергија, а не се трудат да ја неутрализираат со позитивна енергија, можат повеќе да се свртат кон површни работи, страсти и материјални добра. Имаат затворена личност по природа, стабилни се и склони кон уметност.

Споени ѕвезди (Близнаци)

Главните карактеристики на поединци родени во овој знак се како белата и црната боја – тие имаат тенденција да одат од една во друга крајност особено кога станува збор за мисли и чувства. Тие се многу променливи, а со тоа и несигурни пријатели, партнери или деловни соработници. Имаат тенденција да ветуваат едно и без да се чувствуваат непријатно, прават нешто сосема друго. Од една страна тие се весели и насмеани, а од друга имаат тенденција да се кријат, тагуваат и изневеруваат.

Заспани змии (Рак)

Родените во овој знак по природа се премногу чувствителни до тој степен што им го нарушува нормалниот живот. Тие се стремат кон стабилност, но често во себе носат немир и се склони кон депресивни расположенија. Проникливи се и понекогаш прават некои работи несвесни за светот околу нив. Кога ќе стигнат до ѕидот, подготвени се за акција и неверојатни работи.

Враќање на огнениот млаз (Лав)

Припадниците на овој знак се силни, енергични, профитабилни, тврдоглави луѓе и секогаш се подготвени за акција. Самата помисла на досада ги ужаснува. Имаат тенденција да бидат неодговорни и премногу насилни. Со моќта на волјата, ги држат своите емоции под контрола, сакаат да се наметнуваат како учители на кое било поле од животот, креативни се и често добро се согласуваат со помлади од себе поради нивната детска природа.

Божествена Мајка (Девица)

Личностите родени во овој знак се карактеризираат со студиозност, склоност кон совршенство и невиност. Тоа се рационални луѓе со кревка градба, но силен интелект. Од друга страна, можат да бидат пречувствителни, нервозни, податливи и ситничари. Нивната сила лежи во тоа што се најсилни кога во животот им е најтешко.

Скали (Вага)

Се чини дека овој знак се наоѓа помеѓу небото и земјата, како постојано да се на работ да пропаст или да летнат кон небото. Родените во овој знак се склони кон филозофирање, духовност и претерана неодлучност. Покрај тоа, можат да бидат преосетливи, склони кон крајности и свесно  да се жртвуваат. Брзо се прилагодуваат, лесно простуваат и имаат навика да ја искривуваат вистината.

Надојдена река (Скорпија)

Припадниците на овој знак се како вода која не може да се заузда или ограничи. Тие се многу самосвесни и имаат тенденција да чуваат тајни длабоко закопани во себе. Тие се страствени, интуитивни, тврдоглави исклони кон крајности. Способни се неверојатно брзо да преминат од чувство на љубов во омраза. Ја сакаат и бараат слободата, но кога ја имаат, не знаат што да прават со неа.

Елен (Стрелец)

Родените во овој знак се генерално многу весели, бучни и топли по природа, иако понекогаш знаат да бидат груби и нервозни, но тоа не го прават намерно. Не се злопамтила и се склони кон интелектуални и духовни работи. Во текот на животот често избираат погрешни љубовни партнери, а во тешки ситуации понекогаш ги фаќа паника.

Камена змија (Јарец)

Тоа се луѓе предодредени за успех. Тие се ладни и студиозни, а нивниот разум секогаш владее над нивните чувства. Кога ќе си постават цел, се подготвени да патат и не жалат што трошат време на тоа онолку колку што им е потребно. Понекогаш се одмазднички настроени, особено кога некој си игра со нивните чувства. Припадниците на овој знак се верни пријатели, но истото го очекуваат и од другата страна. Во текот на животот може да имаат проблеми со забите, коските и ноктите.

Време на водата (Водолија)

Овој знак го претставува периодот од годината кога водите се најзастапени, а природата е многу непредвидлива. Луѓето родени во овој знак имаат тенденција да реагираат брзо и се многу непредвидливи. Од една страна знаат да покажат наклонетост кон луѓето кои им се потполни непознати, а од друга страна да бидат многу ладни и површни кон ближните. Тие се многу интелигентни и склони кон доминација.

Мочуриште (Риби)

Припадниците на овој знак се најмистериозни од сите, понекогаш до тој степен што не си се јасни ни самите на себеси. Тие се плашливи, но тоа не ги спречува да пробаат се и сешто. Тие се многу имагинативни, но не сакаат промени. Имаат тенденција да се повлечат и да страдаат иако честопати не ја знаат вистинската причина за тоа. Привлечни се за луѓето бидејќи се чувствителни и интуитивни. Иако знаат да манипулираат со другите за да го добијат тоа што го сакаат.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нов црн рекорд во Турција, повеќе од 93.000 случаи на коронавирус за 24 часа

Следно

Грузиецот Маргвелашвили ја засили одбраната на Шкупи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian