Петков денеска во Брисел на средба и со претседателката на ЕП Мецола

1 min read

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска заминува во работна посета на Брисел каде ќе учествува на состанокот на Мониторинг групата за демократија, владеење на правото и основните права на Комисијата за граѓански слободи, правда и внатрешни работи на Европскиот парламент, посветен на состојбите во Бугарија.

Групата ги следи случувањата во сите земји-членки на ЕУ, а ова е трета средба на која учествуваат претставници на бугарските институции. Кирил Петков ќе биде првиот премиер што одговори на поканата.

На расправата ќе учествуваат и министрите за правда Надежда Јорданова и министерот за култура Атанас Атанасов.

Во рамки на посетата на Брисел, премиерот Петков ќе се сретне и со новоизбраната претседателка на Европскиот парламент Роберта Мецола, како и со претседателите на политичките групи во ЕП.

Реферирањето на Петков во Брисел доаѓа два дена по интензивните билатерални средби со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и министрите при што двете земји потпишаа три меморандуми за соработка на полето на земјоделството, претприемаштвото и транспортната инфраструктура.

Брисел го поздрави придвижувањето во македонско-бугарскиот дијалог и добрата волја од двете страни за решавање на отворените прашања меѓу двете земји кои по бугарското вето ја закочија евроинтеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Потресно сведоштво во „Јади Бурек“: Жена ми почина на Инфективна со негативен тест, и го украдоа телефонот и накитот

Следно

ВИДЕО | Аки Рахимовски денеска на вечното почивалиште ќе биде испратен и со две македонски песни кои ги обожавал

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian