Германија ќе го вклучи и гасоводот „Северен тек 2“ во листата на санкции против Русија

1 min read

Германија е подготвена да го вклучи гасоводот „Северен тек 2“ во листата на санкции против Русија доколку ситуацијата со Украина ескалира, изјави денеска германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок.

„Ги прочитавме можните одговори, вклучувајќи го и ‘Северен тек 2’. Да, дијалогот е приоритет за нас секогаш, но понекогаш е неопходно да бидеме цврсти како во сегашната ситуација“, додаде таа, пренесе ТАС С.

Изградбата на „Северен тек 2“ беше завршена на 10 септември минатата година, но гасот сѐ уште не почнал да се транспортира во Европа бидејќи на операторот на гасоводот му е потребна дозвола од германското регулаторно тело.

kurir.mk

Претходно

Грција ги олабавува мерките воведени за угостителските објекти

Следно

Разговор со Соња Димитровска: Жена од акција и креативка што прави ЕКО восочни обвивки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian