Еве која билка во домот ќе ви донесе куп благодети, богатство и среќа

1 min read

Се верува дека одредени билки во домот носат среќа, привлекуваат  финансиски добра состојба и позитивна енеригија во нашиот дома.

Според фенгшуи учењето, билките најдобро е да се чуваат во кујната, која е дел од елементот оган и со тоа правите динамички ефект, го ширите доброто расположение и благодетите низ целата куќа.
За привлекување богатство и среќа во вашиот дом, се советува да ја негувате и чувате една добро позната билка, а тоа е – нането.

Нане/ментол/билка
Alamy / Alamy / Profimedia

Нането или ментол е една од најпознатите лековити билки кои од одамна се користат во народната медицина. Но, нивната вредност има и друга, духовна димензија која поттикнува убава енергија. Ова растение е симбол на изобилството во 2022 година, а за полн фенг шуи ефект, пробајте да ја одгледувате како хидропонска култура, во обична чаша со вода.

Важно е да и ги чистите и тргате најниските ливчиња, за да не ви се распаднат, а менувајте ја водата еднаш седмично.
Ако сакате да привлечете богатство и успех оваа година, фенг шуи мајсторите се раководат и по еден факт – оваа година е година на Тигарот, силниот јанг поларитет, и советуваат да користите две бои во домот, кобалтно сина и бледозелена, или царски жолтата или огнено црвената.

Unsplash
Unsplash

www.slobodenpecat.mk

Претходно

В недела мирен протест против сообраќајното насилство во кое страдаат пешаци

Следно

Ќе ги затвориме РЕК Битола и РЕК Осломеј најдоцна до 2030 година за да го намалиме загадувањето, вели Нуредини

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian