22-годишниот прилепчанец кој почина од ковид-19 не бил вакциниран и боледувал од дијабетес

1 min read

Младиот прилепчанец кој денеска почина од ковид-19 имал дијабетес, примал инсулин и не бил вакциниран, соопшти Министерството за здравство.

„Според информациите од установите каде е третиран, 22-годишниот пациент бил пренесен во Градската општа болница (ГОБ) ‘8 Септември’ од Прилепската болница со тешка кетоацитоза, pH вредност 6.8, со многу висока гликемија и висока температура од 39 степени. Пациентот боледувал од дијабет тип два и бил на терапија со инсулин. Од прегледот на историјата на пациентот и контактот со лекарите кои го следеле, има податок дека нередовно употребувал инсулин и не одел на контролни прегледи. На рентген при прием му била утврдена билатерална бронхопневмонија, а за време на болничниот престој имал тахикардија“, велат од Министерството за здравство.

22-годишниот прилепчанец е меѓу вкупно 22-ца починати во изминатите 24 часа, од кои шестмина биле целосно вакцинирани. Регистриран е и уште 1.861 новозаразен пациент од 5.446 тестови, од кои 242 се реинфекции, од кои една е втора реинфекција.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Големо е егото на Роналдо, го блокира Трансфермаркт кога виде колку е проценет

Следно

Сиљановска Давкова: Пржинската влада треба биде укината

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian