ВИДЕО: Екваторијална Гвинеја за полуфинале против Сенегал во Африканскиот куп на нации

1 min read

Репрезентацијата на Екваторијална Гвинеја се пласираше во четвртфиналето во Африканскиот куп на нации со победата над Мали после изведувањето на пенал серијата.

Немаше голови после 120 минути игра на теренот во Лимбе, а на пенали Екваторијална Гвинеја славеше со 6:5.

Кај составот на Мали непрецизни од белата точка беше Хаидара, Траоре и Сако, а на спротивната страна неуспешни беа Нсуе и Ганет.

Во четвртфиналната фаза фудбалерите на Екваторијална Гвинеја ќе ги одмерат силите против селекцијата на Сенегал.

Куп на Африкански нации

Четвртфинале, двојки –

29 јануари Буркина Фасо – Тунис
30 јануари Сенегал – Екваторијална Гвинеја

29 јануари Гамбија – Камерун
30 јануари Египет – Мароко

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Зајков е нов фудбалер на украинската Ворскла Полтава

Следно

Денес го празнуваме Свети Сава, архиепископ Српски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian