Панковски: Процесите против високи владини функционери придонеле кон подобрување на перцепцијата на корупцијата

1 min read

Марко Панковски – постар истражувач во Институтот за демократија вели дека подобрувањето на рејтингот во извештајот на Транспаренси интернешнл за перцепција на корупцијата, не е за занемарување.

– Очигледно одредени поместувања од аспект на инвестиција во превентивната страна на борбата против корупцијата, проактивноста на Антикорупциската комисија или можеби процесите против високи владини функционери придонеле кон подобрување на перцепцијата. Сепак, тешко е да се каже колку тоа поместување реално влијае врз општиот амбиент во борбата против корупцијата и чувството кај граѓаните дека нешто се менува, изјави Панковски за „Слободен печат“.

Подобрувањето на човековите права, последните избори, реформските процеси, судските постапки за случаи на висока корупција, работењето на Државната комисија за спречување на корупцијата и Акцискиот план за борба против корупцијата се причините поради кои Македонија годинава доби четири индексни поени повеќе и скокна за 24 места на индексот на корупција на Транспаренси интернешнл. По неколкугодишен пад на оваа листа, ова е напредок, но државата сепак е на ниското 87. место од вкупно 180, во друштво на Колумбија, Етиопија, Гвајана, Косово, Мароко, Суринам, Танзанија и Виетнам, кои се со ист број на поени.

За опозицијата овој извештај е потврда дека „со криминалниот хибриден режим на СДСМ и ДУИ не може да се отстрани корупцијата“, а за СДСМ скокот на индексот е доказ дека владините напори даваат резултати.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Костадинов: Италија е фаворит, но верувам во чуда!

Следно

Град Скопје обезбеди организиран превоз за студенти и ученици со попреченост до училиштата и факултетите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian