ОЈО нареди обдукција, технички преглед на автомобилот и прибрање докази за несреќата на мост „Гоце Делчев“

1 min read

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа во близина на мостот „Гоце Делчев“ во центарот на Скопје.

Првичните сознанија упатуваат дека до несреќата дошло кога автомобил марка БМВ со кумановски регистарски ознаки удрил во пешак кој ја преминувал улицата во непосредна близина на мостот.

-По наредба на јавен обвинител ќе се врши обдукција на телото на починатиот, а од лицето кое управувало со автомобилот земени се примероци од крв и урина за да се утврди евентуално присуство на алкохол или други недозволени средства. Со наредба на јавниот обвинител ќе бидат обезбедени и снимките од видео надзорот на околните објекти со цел да се утврдат причините за несреќата. Дежурниот јавен обвинител издаде наредба и за технички преглед на автомобилот, информираат од Обвинителството.

skopjeinfo.mk

Претходно

Нови 2.019 случаи на ковид и петнаесет починати лица

Следно

Ескобар и Лајчак во заедничка посета на Западен Балкан, продолжува дијалогот Белград-Приштина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian