ФОТО: Зајков е нов фудбалер на украинската Ворскла Полтава

1 min read

Во текот на денешниот ден беше објавено дека бугарскиот Левски се раздели со македонскиот репрезентативец Ѓоко Зајков.

Нашиот дефанзивец веднаш пронајде нов клуб, станува збор за Ворскла Полтава од Украина, чиј дрес ќе го носи во следните две и пол години.

Зајков веќе тренира со новите соиграчи на подготовките во Анталија и е среќен што ќе биде дел од таков пријателски и амбициозен тим.

– Се надевам дека со моите вештини и искуство ќе помогнам да се остварат клупските цели – се зборовите на Зајков.

Тој е третиот Македонец кој ќе игра за Ворскла, тоа претходно го направија Филип Деспотовски (2008-2010) и Адис Јаховиќ (2013-2014).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

11 работи во нашите животи кои се „нормални“ за 2022 година: За кои од овие сте „виновни“?

Следно

ВИДЕО: Екваторијална Гвинеја за полуфинале против Сенегал во Африканскиот куп на нации

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian