11 работи во нашите животи кои се „нормални“ за 2022 година: За кои од овие сте „виновни“?

7 mins read

Пандемијата и климатската криза го забрзаа темпото на промени над сè што сме знаеле претходно. Значи, што правиме сега во нашиот чекор за што мислевме необично пред само неколку години?

Има многу работи што ги сметаме за нормални денес, а не би ги направиле пред само три години. До одреден степен, тоа е животот. Сé движи понатаму. Но, во исто време, случувањата во изминатите неколку години – од екстремни временски настани предизвикани од климатската криза до пандемијата – го забрзаа темпото на промени многу повеќе од она што можеби сме го доживеале претходно. И иако понекогаш предизвикуваше вртоглавица, не е сè лошо. Понекогаш најголемите тестови не туркаат да направиме подобро – да бидеме подобри.

Како и да е, ќе ви биде простено што малку го изгубивте чувството кога станува збор за размислување што значи „нормално“ овие денови. Не плашете се. Еве ја вашата практична листа на примери за да се вратите на нормална брзина, точно на време за сето тоа повторно да се промени – неизбежно.

домашна облека
Фото: Пиксабеј

Носење иста облека од сезона во сезона

Сеопфатен септември – кампања на Оксфам која ги охрабрува луѓето да престанат да купуваат нова облека во текот на месецот – се зголеми на популарност во изминатите неколку години, а сајтовите за препродажба добиваат на значење. Некогаш се сметаше за тема достојна за наслов, познатите личности сега рутински ја облекуваат облеката, нормализирајќи ја идејата дека она што го носиме не треба да биде за еднократна употреба и дека повторувањето на облеката е всушност прилично стандардна (и етичка) работа. Добротворните продавници се новите модни куќи, зар не сте слушнале?

Гласовни белешки

Прво дојдоа телефонските повици, а сега, се чини дека и скромната СМС порака е застарена. Гласовните белешки се иднината. Барем во овој момент…

Вистинска заинтересираност во домашните растенија

Покажи ми градски жител без легија на домашни растенија. Не можеш – тие повеќе не постојат. Не, не можеме да си дозволиме куќи, но сукуленти? Да, ќе земам 500, благодарам.

домашни цвеќиња
Фото: Пиксабеј

Користење шишиња за повеќекратна употреба

Пред само пар години брендираната минерална вода беше статусен симбол во паркот, наместо старото шише. Меѓутоа, деновиве (со право) сме многу посвесни за загадувањето со пластика и генерално посвесни за еколошкото здравје, а нормата е да користиме шишиња за повеќекратна употреба – за да не нè судат нашите врсници.

Флексибилно работење

Помина времето кога работата од дома беше нешто резервирано за хонорарците и директорите на компаниите. Деновиве, флексибилното работење стана сè понормално, што им користи на многу луѓе на различни начини, но особено на оние кои претходно се мачеа да се справат со конкурентните обврски на работата и семејниот живот. Додадените бонуси вклучуваат работа во пижами, гледање телевизија на паузата за ручек и прекинување на фрустрирачките патувања. Ура!

работа од дома
Фото: Пиксабеј

Забави на „Zoom“

Премотајте на пред неколку години и замислете некој да ве кани на забава, но наместо да одите на место и да се гледате со вистински луѓе, вие седите дома на вашиот компјутер и ги гледате сите на екранот. Ќе им се насмеевте во лице! Лудило. А сепак овие денови, не само што забавите преку Зум се прилично нормални, туку се нормални и свадбите со Зум, туш за бебиња со Зум, па дури и девојачките забави со Зум. Позитивните страни вклучуваат можност да се каже не на последната рунда на текила и да се извлечеш од неа, како и да не трошиш пари на скапо такси дома. Негативните страни вклучуваат… добро, навистина сте сами дома, нели?

зум забава
Фото: Пиксабеј

Флексибилно јадење

Подемот на флексибилното јадење – со сè повеќе луѓе кои прифаќаат исклучиво или делумно растителна исхрана – стана многу поглавна во изминатите неколку години, со супермаркетите кои нудат алтернативи без месо или млечни производи на нивните полици. Во принцип, многумина од нас се разграниле кога станува збор за јадење и откриле дека некои вегански алтернативи се дури и подобри од храната што ја имитираат (здраво, коктел колбаси без месо).

Имање комплицирана нарачка за кафе

Помина времето кога вашиот единствен избор во кафуле беше лате или капучино. Благодарение на развојот на милиони други вкусни алтернативи и поголемата свесност за влијанието врз животната средина од производството на кафе, овие денови маркерот на вистинската нормалност е да се има лудо специфична нарачка на кафе. Ќе пијам овес лате без кофеин преку мраз – благодарам што ме прашавте. Вие?

кафе нарачка
Фото: Пиксабеј

Комплетирање на Netflix

Во минатото, телевизијата се користише за да биде додаток на нашите животи – нешто што го гледавме неколку ноќи неделно како лесно ослободување од нашиот зафатен и просперитетен социјален и работен живот. Овие денови? Телевизијата е живот, и никогаш досега концептот за завршување на секој филм, документарец и серијал на услуга за стриминг не бил порелевантен. На нашите гладни очи им треба повеќе… Дајте ни повеќе!

нетфликс
Фото: Пиксабеј

Расправија со тој роднина за климатската криза

Секогаш има еден, нели? Еден негатор на климата или „ѓаволски застапник“ во секое семејство. Обидот да им се објасни концептот на лична одговорност за време на печењето во недела стана натпреварувачки спорт за многу луѓе – оној кој нема тенденција да заврши добро. Очигледно викањето „не знаеш што зборуваш“ одново и одново додека се лутиш не е зрел начин да се победи во расправијата. Кој би знаел?

дома
Фото: Пиксабеј

„Непредвидени“ настани

Во кој момент ќе почнеме да прифаќаме дека сега постои многу силен преседан за „непредвидени“ настани и наместо тоа да почнеме да ги нарекуваме „нормален живот“? Можеби до крајот на 2022 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Николовски за Финансии, Рендевски за Здравство: Избрани заменици министри од СДСМ

Следно

ФОТО: Зајков е нов фудбалер на украинската Ворскла Полтава

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian