Зимски совети: Како да ја одржувате волнената облека

4 mins read

Кога се одржуваат правилно, волнената облека и додатоците може да останат во одлична состојба долго време и покрај секојдневното носење.

Волната е природно отпорна на дамки и мириси. Поради таа причина, не се пере толку често како синтетичката облека. Но, тоа не значи дека облеката од волна воопшто не се пере. Доколку не се исперат, под влијание на нечистотијата и маслата од нашите тела кои остануваат на ткаенината, тие може да изгубат дел од своите квалитети. Дури и ако облеката е од 100% волна, во повеќето случаи може да се пере.

Од друга страна, волната може да изгуби дел од своите квалитети доколку се пере премногу често и не се почитуваат основните препораки. Важно е да се напомене дека постојат различни видови на волна и дека некои се почувствителни од другите. На пример, „агресивниот“ детергент може да ги оштети волнените влакна.

волнена облека
Фото: Пиксабеј

Перење

Не можете да погрешите ако волнените алишта ги перете рачно во ладна вода со соодветен благ детергент. Доколку немате посебен детергент за перење волнена облека, можете да користите шампон за коса. Волната се состои од кератин, исто како и нашата коса, така што нема да ја оштетите со благ шампон.

Температурата на водата е многу важна. Секогаш повикувајте се на упатствата на етикетата. Максималната температура е обично 30 Целзиусови степени. Ако се случи температурата да биде само малку повисока од температурата на декларацијата, облеката ќе се намали. Поради оваа причина, најдобро е да се пере рачно.

волнена облека
Фото: Пиксабеј

Перењето во машина е можно само ако имате програма „рачно перење со ладна вода“. Ладна вода значи вода под 30 степени Целзиусови. Не потпирајте се на термометарот на машината за перење. Доволно е што термостатот не е доволно добар и машината ја загрева водата само за неколку степени над 30 и вашата облека ќе стане неупотреблива.

Не користете силна центрифуга. Без разлика дали ќе перете на рака или во машина со благо центрифугирање, ставете ја облеката на крпа и ставете ја на машината за сушење додека водата целосно не се исцеди. Можете нежно да ја притиснете со крпа за да се исцеди водата. Не го стискајте грубо бидејќи ќе се оштетат волнените влакна. Исто така, не треба да користите штипки или да го ставате да се исуши на сушара кога е „полн“ со вода за да не се деформира. Само кога е полусув, може да се закачи  за целосно да се исуши и да се исправи.

волнена облека
Фото: Пиксабеј

Пеглање

Внимавајте на температурата на пеглата за да не биде премногу жешко. Обидете се никогаш да не ја допирате волната директно со пеглата, но секогаш користете тенка натопена памучна крпа или тенка крпа за пеглање. Кога ќе ја исправите волнената облека на даската за пеглање, покријте ја со влажна крпа и лесно поминете со пеглата преку крпата.

волнена облека
Фото: Пиксабеј

Луфтирање

За време на употребата, волнените влакна слегнуваат. Волната „ужива“ при проветрување. На тој начин го впива околниот свеж воздух, ослободувајќи ги нечистотиите.

волнена облека
Фото: Пиксабеј

Зошто сакаме волнена облека?

Волната е одличен изолатор и дава пријатна топлина на телото, а истовремено го спречува потењето. Стапалото ќе биде топло, но и испотено во полиестерските чорапи, додека во волнените чорапи нема потење. Волната не е погодна средина за развој на микроорганизми, за разлика од другите природни и синтетички материјали. Алергиите на волна се многу ретки.

волнена облека
Фото: Пиксабеј

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бучковски: Зачуден сум од изјавите на Димитров, непотребно ги загрози нашите позиции

Следно

Африкански куп на нации: Мароко и Сенегал во четвртфинале

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian