Почина Александар Џамбазов: Последен поздрав маестро

1 min read

Почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, на 85-годишна возраст.

Веста за неговата смрт ја потврди неговиот син Игор Џамбазов на својот инстаграм-профил.

„Си замина нашиот МАЕСТРО, тивко и нечујно, како што живееше во последните 25 години…од денес, конечно со својата Анче…вечен нека ни е споменот на тебе, маестро мој“, напиша Игор.

Александар Џамбазов е роден на 3 февруари 1936 година во село Стапар, Војводина. Тој е македонски диригент и композитор. Музичка академија завршил во Белград, а целиот работен век го минал во Македонската радио-телевизија, како диригент на Танцовиот и Ревискиот оркестар.

Има реализирано безброј снимки и концерти во живо. Настапувал во земјава и во странство. Добитник е на над педесетина награди. Се категоризира во четвртата генерација македонски повоени композитори.

Џамбазов е автор е на голем број детски песни. Беше иницијатор и долгогодишен диригент на фестивалот за деца „Златно славејче“ во Скопје. Пишувал сценска музика и филмска музика („Мементо“, за драмите „Мајка“, „Двајца на нишалка“ итн.) и повеќе дела од класичната музика, меѓу кои и „Рапсодија за Скопје“ – за пијано и оркестар (1966), „Седум танцови варијации“ – за пијано и оркестар (1977) и др. Компонирал и хорски композиции, како и голем број популарни мелодии.

Последен поздрав, маeстро.

Почивај во мир.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рекордни минус 33 степени утрово измерени во Црна Гора

Следно

Шаповалов го обвини судијата на мечот со Надал дека е корумпиран

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian