Пјонгјанг истрелал две крстосувачки ракети, тврдат јужнокорејски медиуми

1 min read

Изгледа дека Северна Кореја денеска истрелала две крстосувачки ракети во морето во близина на нејзиниот источен брег, јави јужнокорејската агенција Јонхап њуз, цитирајќи воени извори.

Јужнокорејската војска сега го проценува последното лансирање со цел да ја утврди природата на проектилот, пренесува „Јонхап“.

Лансирањето на крстосувачки ракети на Северна Кореја не е забрането во согласност со санкциите на Обединетите нации воведени против Пјонгјанг. Последното тестирање на балистички ракети беше направено на 17 јануари.

kurir.mk

Претходно

Црна Гора воведе санкции за три руски компании

Следно

Подмолна болест без симптоми кај младите жени: Како да ја препознаете и да спречите фатален исход

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian