Мета: Доста е од корупција во Албанија, да се угледаме на соседите

2 mins read

Албанскиот претседател Илир Мета реагираше на последниот извештај на Транспаренси Интернешнал за индексот на перцепција на корупцијата во кој Албанија има уназадување во однос на другите земји во регионот, и состојбата ја оцени како „многу сериозна и бара итно, ефективно и одговорно справување”.

– Доста е од корупција! Доста е од неказнивост! Додека државите Северна Македонија и Косово постигнаа значителен напредок во борбата против корупцијата, состојбата во нашата земја продолжува да се влошува. Во годишниот извештај на престижната Транспаренси Интернешнл, за индексот на перцепција на корупцијата во светот, Албанија има пад од еден поен во однос на минатата година, од 36 на 35 поени, стои во реакцијата на Мета.

Според Мета, овие податоци, за жал, во целост се во согласност со општото убедување и перцепција на граѓаните, но и со предупредувањата кои долго време ги упатувал тој.

– Долго предупредувам за ниското ниво на демократија во државата, непочитувањето на слободите и правата, употребата на пандемијата за зајакнување на авторитаризмот, недостатокот на отчетност на сите нивоа, злоупотребата на јавните средства преку концесии, јавно приватното партнерство, страшна ситуација која продолжува да ја убива надежта и да принудува се повеќе Албанци да ја напуштат земјата, да ја градат својата иднина надвор од Албанија, посочува тој.

Во врска со ова реагираше и лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, според кого извештајот на Транспаренси Интернешнл за 2021 година потврдува дека „непријател на благосостојбата на Албанците е корупцијата”.

– Борбата против корупцијата денес е наш национален интерес, да ја ослободиме државата и нејзините институции од корумпираните. Иако мал грст луѓе се обидуваат да ја држат иднината како заложник, таа сега им припаѓа на Албанците, стои во објавата на Баша.

Индекс на перцепција на корупцијата за 2021 година: Македонија ја подобрува својата позиција во борбата против корупцијата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Инспекторатот на Град Скопје изврши 18 надзори на терен по основ на комунални и други такси

Следно

ЕУ препорачува промени во ограничувањата за патување поради пандемијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian