Ме викаше свиња, коњ, крава…: Џенет Џексон откри шокантни детали за односот меѓу неа и нејзиниот брат Мајкл Џексон

7 mins read

Во нејзиниот претстоен документарен филм, Џенет Џексон зборува за „судот“ што доаѓа со славното презиме и годините на живеење во сенката на нејзиниот брат Мајкл.

„Џенет“ го прикажува животот на 55-годишната поп-ѕвезда во документарното издание што ќе се емитува овој петок, на 28 јануари на „A&E“ и „Lifetime“ – и ја откри помрачната страна на нејзината врска со нејзиниот иконичен брат.

„Имаше моменти кога Мајк ме задеваше и ме прозиваше. Свиња, коњ, курва или свиња, крава“, рече Џексон.

џенет џексон
Фото: EPA/BRENDAN MCDERMID POOL

„Тој ќе се смееше на тоа, а и јас ќе се смеев, но потоа имаше некаде долу што ќе боли. Кога некој ќе каже дека си премногу тежок, тоа влијае на тебе“, продолжи таа.

Откако нејзините браќа се собрале како „Џексон 5“, 11-годишната Џенет конечно го фати својот голем пробив со улогата во ситкомот „Good Times“ од 1970-тите, глумејќи ја Пени, млада девојка од навредлив дом, која е посвоена од семејството Вудс во текот на петтата сезона.

Тогаш започнаа нејзините проблеми со тежината: „Ги направив „Good Times“ и тоа е почеток на проблеми со тежината и начинот на кој се гледав себеси“.

џенет џексон
Фото: EPA/SPENCER WEINER

„Јас сум емотивен јадеч, па кога сум под стрес или нешто навистина ме мачи, тоа ме теши“, рече Џексон, чија тежина варира со текот на годините.

Во 2006 година, таа порасна на околу 90 килограми за улога, но беше тешко да се задржи тежината. Таа подоцна стана портпарол на „Nutrisystem“ во 2011 година.

Додавајќи ја незгодноста на холивудската адолесценција, таа се присети: „Се развивав на многу млада возраст и почнав да добивам граден кош и тие го врзуваа за да изгледам порамно со гради“.

џенет џексон
Фото: EPA/Mark Mainz / POOL *** Local Caption *** Michael Jackson

Џексон исто така рече дека верува дека славата е одговорна за многу нејзини неволји. Без тоа, таа вели дека: „веројатно ќе завршев без да имам проблеми“.

Имајќи го името Џексон доаѓа со „голема контрола“, рече таа – особено за време на широко објавените контроверзи и судски битки на Мајкл.

„Тоа беше фрустрирачко за мене. Ние имаме свои одвоени животи и иако тој е мој брат, тоа нема никаква врска со мене. Но, сакав да бидам тука за него, да го поддржам колку што можам повеќе“, рече таа.

Правните проблеми на Мајкл започнаа со обвинението од страна на 13-годишниот Џордан Чендлер во 1993 година, кој рече дека забавувачот несоодветно го допирал во неговиот дом во Неверленд Ранч. Тие се спогодија на суд во јануари 1994 година за 23 милиони долари.

џенет џексон
Фото: EPA/KEVORK DJANSEZIAN

Таа додаде: „Мајкл заврши со давање пари на семејството. Тој само сакаше тоа да исчезне, но изгледаше како да е виновен“.

Како резултат, настрада и кариерата на Џенет: „Кога се појави тоа, Кока-Кола рече: „Не, благодарам“. Виновен по асоцијација. Така викаат, нели?“

Таа и Мајкл подоцна соработува на „Scream“, песна напишана за неговите јавни судења.

„Тоа беше неговата песна и јас бев таму за да го поддржам“, рече таа – иако едвај доби шанса, како што таа ја опиша поделената продукција.

џенет џексон
Фото: EPA-EFE/VALENTIN FLAURAUD EDITORIAL USE ONLY

„Мајкл снимаше ноќи, јас снимав денови. Неговата издавачка куќа го блокираше неговиот сет за да не видам што се случува. Тие не ме сакаа на снимањето. Се чувствував како да се обидуваат да го направат многу конкурентно меѓу нас двајцата. Тоа навистина ме повреди бидејќи чувствував дека сум таму во борба со него, а не да се борам со него. Сакав да се чувствувам како во старите времиња меѓу мене и тој, но не беше. Старите времиња одамна поминаа.“, вечи таа

Џексон се навраќа на премиерата на „Трилер“ во 1982 година како моментот кога нивната врска направи пресврт.

„Тогаш сè почна да се менува. Се сеќавам дека навистина го сакав албумот „Трилер“, но за прв пат во мојот живот почувствував дека е поинаку меѓу нас, се случуваше промена. Тоа е време кога Мајк и јас почнавме да одиме по наш пат. Тој едноставно не беше забавен како порано“, рече таа.

Неговиот стил на рок-ѕвезда подоцна ќе го стави во рацете на експерти за зависности, кои заедно со семејството Џексон се обидоа да интервенираат.

„Моето семејство изнајми приватен авион и дојдоа да интервенираат. Тоа беше начин да се зближиме повторно, а тој не го имаше“, рече таа.

Џенет се обиде да го поттикне Мајкл со изгледите за турнеја на семејството Џексон.

„Реков: „Сакавме да разговараме за тоа што повторно ќе одите на турнеја и дали ќе го направите тоа како браќа. Ќе ми биде чест да отворам за вас“. Тој немаше многу да каже, тој беше неспособен. Бев навистина вознемирена“, раскажува Џексон.

Пејачката , која беше трипати во брак, со пејачот Џејмс ДеБарж, танчерот Рене Елизондо Јуниор и катарскиот бизнисмен Висам Ал Мана, а исто така поврзана со продуцентот и рапер Џермејн Дупри, зборуваше и за нејзиниот љубовен живот.

„Не се откажав од љубовта. Чувствувам дека е потешко да се биде во очите на јавноста и да се бара љубов“

Откако се венчаа со Ал Мана во 2012 година, парот го роди единствениот син на Џексон, Еиса Ал Мана, во 2017 година, пред да се разведат подоцна истата година.

„Здрава врска би била добра за мене во иднина“, се надева Џексон.

џенет џексон
Фото: Profimedia

По повеќе од четири децении во забавниот бизнис, Џенет сега може да се пофали со проценета глобална рекордна продажба од 100 милиони, десет бр. 1 на американските топ листи и бројни актерски заслуги.

„Благодарна сум за името Џексон бидејќи ми отвори многу врати, имајќи го тоа име. Сакав свој идентитет, не сакав луѓето да го слушаат ова тело поради моето презиме“, вечи таа.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Милановиќ: Предавник е секој оној од Хрватска кој ќе гласа за санкции кон Додик

Следно

Фрлена бомба на куќата на претседателот на ФФМ на Албанија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian