И Боб Дилан го продаде својот музички каталог: „Sony Music“ со зделка од 200 милиони долари

4 mins read

Боб Дилан ги продаде главните снимки на целиот негов музички каталог на „Sony Music“, во најновата блокбастер музичка продажба во индустријата.

Договорот, склучен минатиот јули, вклучува сè, од класичните албуми од 1960-тите, како „Blonde On Blonde“, до неговото последно издание, „Rough And Rowdy Ways“ од 2020 година.

Магазинот Билборд вели дека каталогот вреди околу 200 милиони долари (149 милиони фунти), врз основа на годишни приходи од околу 16 милиони долари (12 милиони фунти).

боб дилан
Фото: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Дилан претходно го продаде своето издание на „Universal Music“ за пријавени 400 милиони долари. Тој договор ги опфати правата на стиховите и композициите на Дилан, кои „Sony“ претходно ги администрираше надвор од САД.

Но, етикетата се бореше да ги задржи правата на снимките на Дилан, вклучувајќи 39 студиски албуми, 16 „бутлег“ компилации на изданија и необјавен материјал што би можел да се состави и издаде во иднина.

80-годишникот, исто така, го продолжи договорот за снимање со „Sony’s Columbia Records“, ветувајќи „повеќе идни нови изданија“, се вели во соопштението на етикетата.

боб дилан
Фото: EPA-EFE/Laurent_Ais

Еден од највлијателните и најреволуционерните уметници на рокот, работата на Дилан го направи првиот текстописец на кој му беше доделена Нобеловата награда за литература во 2016 година, а тој има продадено повеќе од 125 милиони плочи ширум светот.

Роден како Роберт Зимерман во Минесота, ѕвездата се појави од фолк-сцената на Гринич Вилиџ во Њујорк во раните 1960-ти, со спој на народна музика, протестни песни и психоделична поезија што го виде како контракултурна икона ширум светот.

Неговиот деби албум беше издаден од Колумбија во 1962 година, а неговата работа продолжи да влијае на големите уметници, вклучувајќи ги Дејвид Боуви и Битлси.

Песните како што се „Mr. Tambourine Man“, „Like A Rolling Stone“ и „Make You Feel My Love“ остануваат многу популарни и ги преработија сите, од Адел и „Guns N’ Roses“, до Боб Марли и Стиви Вондер.

боб дилан
Фото: EPA-EFE/DOMENECH CASTELLO

Пред пандемијата, тој редовно свиреше од 80 до 100 концерти секоја година. Во 2021 година, тој водеше 22 емисии, а има уште 27 во дневникот за првата половина на 2022 година.

„Колумбија рекордс има посебен однос со Боб Дилан од почетокот на неговата кариера и ние сме неверојатно горди и возбудени што продолжуваме да растеме и да го развиваме нашето тековно 60-годишно партнерство. Боб е една од најголемите музички икони и уметник со незаменлив гениј. Возбудени сме што ќе работиме со Боб и неговиот тим за да најдеме нови начини да ја направиме неговата музика достапна за неговите многубројни фанови денес и за идните генерации“, изјави претседателот на „Sony“, Роб Стрингер, објавувајќи го новиот договор.

Откупувањето доаѓа во време на долгогодишно трошење на дискографската индустрија, при што издавачките куќи и инвестициските фирми ги земаат правата за песни и снимки од Дејвид Боуви, Флитвуд Мек, Тина Тарнер, Блонди, Тејлор Свифт, Дејвид Гета и Шакира.

боб дилан
Фото: EPA/LEX VAN LIESHOUT

Сони беше особено голем играч на пазарот, трошејќи 1,4 милијарди долари во аквизиции само во првите шест месеци од 2021 година, пред да издвои дополнителни 500 милиони долари од каталогот на Брус Спрингстин на крајот на декември.

Договорите обезбедуваат непосредна финансиска сигурност на уметниците и нивните имоти, додека новите носители на правата се надеваат дека ќе профитираат од стримовите на класични песни, истовремено градејќи нови приливи преку лиценцирање филмови и ТВ, насловни верзии и авторски хонорари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Отштета од 2000 евра за заглавените возачи на автопатот во Атина

Следно

Коралес ја спаси „фуријата“, Шпанија обезбеди полуфинале на ЕП 2022

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian