Бугарите ќе станат уставотворен народ: Ковачевски најави уставни измени

1 min read

Премиерот Димитар Ковачевски на брифинг со новинарите по завршувањето на заедничката средба меѓу македонската и бугарската влада во Софија рече дека Уставот на земјата сепак ќе го отвори патот кон Европската унија.

Според Ковачевски, сите детали за отворените политички прашања ќе ги разгледаат министерствата за надворешни работи на двете земји, пишува Алсат.

Ковачевски пред новинарите рече дека уставните измени се процес кој како држава мора да го направи на патот кон ЕУ, бидејќи Уставот ќе треба да се адаптира, а со оглед на тоа што државата е мултиетничка, заедниците имаат право да го бараат да бидаат дел од Уставот, за кој се потребни две третини од гласовите во Собранието.

kurir.mk

Претходно

Повторно рекорд: Над 2.300 нови случаи на ковид-19, дури 21 пациент починал во изминатиот ден

Следно

Утре ќе се палат свеќи и ќе се положува цвеќе за Аки на плоштадот Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian