Барти експресно во полуфиналето на Австралија Опен

1 min read

Првата носителка Ешли Барти за 64 минути обезбеди пласман во полуфиналето на првиот годинешен гран слем турнир. Најдобрата светска тенисерка со 6:0,6:2 ја декласира Американката Џесика Пегула и си закажа полуфинална пресметка со Медисон Киз.

Пегула беше рамноправен противник само на стартот од мечот, Барди веднаш направи брејк, а Американката успеваше да остане во игра до  петтиот гем (3:2).

Потоа следеа три гема по ред на Барти за триумф од 6:2 и тотална доминација во вториот сет. Австралиската тенисерка во вториот сет не и доволи на Пегула да освои ниту еден гем и на доминантен начин се пласира во полуфиналето.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Тијана на ѓезме со Тони Михајловски во Белград: Ми дојдоа другарчињата од Скопје

Следно

Цунами од новозаразени што бараат болнички кревет – се отвораат нови болнички капацитети

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian