Барселона е пред потпишување на најголемиот спонзорски договор во историјата на фудбалот и тоа со крипто компании

1 min read

Каталонскиот тим иако се наоѓа во огромни финансиски проблеми, долготите изнесуваат 1.5 милијарда долари, се уште е магнет за спонзорите и наскоро може да го потпише најголемиот спонзорски договор.

Барселона се наоѓа во преговори со компаниите за криптовалути „VeganNation“ и “Polkadot“ за потпишување на најголемиот спонзорски договор во историјата на фудбалот, објави шпанскиот весник „Спорт“.

Двете компании се заинтересирани да ги наследат актуелните главни спонзори на Барселона, Ракутен и Беко чии договори истекуваат на крајот од сезоната. Според весникот „Спорт“, доколку се договори со двете крипто компании, Барселона годишно би заработувала најмалку по 113 милиони долари.

„VeganNation“ е во преговори со управата на Барселона уште од ноември минатата година кога директорот Ајзак Томас имал неклку средби со претседателот на каталонскиот тим Жоан Лапорта за да го финализираат договорот. Компанија е подготвена да плаќа 113 милиони долари годишно за нејзиното лого да го има на ракавите од дресовите и од тренинг опремата на Барселона.

„VeganNation“ е крипто компанија од САД која на пазарот со крипто валути лансираа свој производ, „GreenCoin“.
Во исто време, управата на Барселона преговара и со уште една крипто компанија „Polkadot“ како и со Спотифај, кои исто така пројавуваат желба да бидат генерални спонзори на каталонскиот тим.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Љубовната приказна на Александар и Анче Џамбазови: Раскошни љубов и талент кои се паметат

Следно

Фатете го бикот за роговите, му рече Борисов на Ковачевски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian