Шокантни обвинувања кои не стивнуваат: Еван Рејчел Вуд тврди дека „била силувана пред камера“ од Мерлин Менсон во новиот документарец

3 mins read

Еван Рејчел Вуд во новиот документарен филм „Phoenix Rising“ вели дека „во суштина била силувана пред камера“ од Мерлин Менсондодека го снимала музичкото видео за „Heart-Shaped Glasses“ на Мерлин Менсон од 2007 година.

Видеото ја прикажува Вуд како носи очила во облик на срце инспирирани од „Лолита“ и има секс со Менсон додека врз нив врне крв од снегулки. Вуд имала 19 години кога го снимила музичкото видео и во документарецот тврди дека била хранета со абсинт на снимањето до тој степен што едвај била свесна да се противи кога Менсон имал секс со неа пред камера.

„Не е ништо како што мислев дека ќе биде. Правевме работи кои не беа она што ми беше наведено. Разговаравме за симулирана секс сцена, но откако беа вклучени камерите, тој вистински почна да продира во мене. Никогаш не се согласив на тоа… Беше целосен хаос. Не се чувствував безбедно. Никој не се грижеше за мене“, вели Вуд во документарецот.

мерлин менсон еван рејчел вудс
Фото: EPA-EFE/STEVE C.MITCHELL

„Снимањето на видеото беше навистина трауматизирачко искуство. Не знаев како да се залагам за себе или да кажам не затоа што бев условена и обучена никогаш да не возвраќам – само војувам да истрајам. Се чувствував одвратно и дека направив нешто срамно, и можев да кажам дека на екипажот му беше непријатно и никој не знаеше што да прави“, продолжува Вуд.

„Бев принуденa на комерцијален секс чин под лажни изговори. Тогаш беше извршено првото злосторство против мене. Во суштина бев силувана пред камерата“, додава Вуд.

Вуд зборуваше неколку пати во минатото за тоа како Менсон „ужасно ја малтретирал“ од 2006 до 2011 година. Во врска со „Очила во облик на срце“, Вуд вели во документарецот дека Менсон бил „навистина јасен“ со неа за тоа како таа треба да го промовира музичко видео во интервјуа.

„Требаше да им кажам на луѓето дека го поминавме ова одлично, романтично време и ништо од тоа не беше вистината. Но, се плашев да направам нешто што ќе го вознемири Менсон на кој било начин. Видеото беше само почеток на насилството кое ќе продолжи да ескалира во текот на врската“, вели Вуд.

„Phoenix Rising“ во режија на Ејми Берг ја имаше својата светска премиера на филмскиот фестивал Санденс.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Како се одвиваат работите, Матеј е во водата“: Голем проблем е Сава, ако паднал, којзнае каде ќе исплива телото

Следно

Манчини повика 35 фудбалери, и „Супер Марио“ конкурира за бараж мечот со Македонија!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian