По Мр. Биг уште една жртва: Лик од „Билионс“ настрада од срцев удар по возење Пелотон

5 mins read

„Billions“ стана последното шоу во кое лик доживеал срцев удар по возењето со Пелотон. И брендот не е среќен поради тоа.

Во премиерата на шестата сезона на драмата, Мајк „Вагс“ Вагнер, кој го игра Дејвид Костабиле, доживува мал срцев удар додека го вози својот велосипед Пелотон.

Епизодата се емитува повеќе од еден месец по рестартирањето на продолжението на „Сексот и градот“, „And Just Like That…“, кое ги шокираше фановите со смртта на Џон Џејмс Престон, познат и како Мр.Биг, сопругот на саканата писателка Кери Бредшо. Доживеа срцев удар по возењето на Пелотон со измислената инструкторка по име Алегра (ја игра вистинскиот инструктор на Пелотон Џес Кинг).

Меѓутоа, за разлика од „And Just Like That…“, Вагс го преживува возењето. „Не заминувам како Мр.Биг“, вели тој во епизодата, осврнувајќи се на сцената од „And Just Like That…“.

Епизодата е напишана и снимена минатата пролет. Сепак, презентерите рекоа дека се вратиле назад и ја додале линијата што се однесува на г-дин Биг.

Откако се емитуваше „And Just Like That…“, „нашите телефони се разнесоа од сите во шоуто кои си пишуваа пораки. Значи, сè што направивме различно е што додадовме уште една линија“, изјави продуцентот и ко-креатор на „Billions“ Брајан Копелман.

„Би било целосно надвор од нашиот карактер да не се внесеме. Премногу е добро. Ќе ја направиме шегата“, изјави извршниот продуцент Бет Шатер за публикацијата, во врска со додавањето на линијата.

Во твит одговарајќи на епизодата во неделата, Пелотон рече дека не обезбедил опрема за шоуто, ниту пак знаел дека неговиот бренд ќе се користи.

„Добиваме ТВ емисии кои сакаат да го вклучат @onepeloton за да ги поттикнат луѓето да зборуваат, но за да бидеме јасни, ние НЕ се согласивме нашиот бренд или „IP“ да се користи на @SHO_Billions или да обезбедиме каква било опрема. Како што укажува и самата емисија, кардиоваскуларните вежби им помагаат на луѓето да водат долг, среќен живот“, напиша брендот.

Кога беше прашан за дополнителен коментар, портпаролот на Пелотон издаде изјава слична на твитот.

„Сфаќаме зошто овие измислени ТВ-серии би сакале да вклучат бренд за кој луѓето сакаат да зборуваат, но употребата на „Peloton’s Bike+“ од страна на „Showtime“ и упатувањето на „Peloton Instructor“ не беше бренд, производ или поставеност на инструктор и не се согласивме за нашиот бренд и „IP“ да се користат на ова шоу или да се обезбеди каква било опрема. Како што е наведено во самата емисија, постојат силни придобивки од кардиоваскуларните вежби за да им помогнат на луѓето да водат долг, среќен живот”

Изјавата е сосема спротивно на поразиграниот одговор на Пелотон на рестартирањето на HBO Max „Сексот и градот“ во декември.

Во тоа време, Дениз Кели, портпарол на Пелотон, потврди дека компанијата го одобрила портретирањето на измислен инструктор од страна на Кинг во епизодата. Сепак, „поради причини за доверливост, HBO не му го откри на Пелотон однапред поширокиот контекст околу сцената“, рече Кели.

Компанијата за медиуми и опрема за вежбање потоа собра место во кое немаше никој друг освен актерот Крис Нот, кој го играше г-дин Биг, и инструкторката Кинг. „И едноставно така… тој е жив“, објави компанијата на Твитер. Рекламата беше брзо отстранета по обвинувањата за сексуален напад против актерот од страна на две жени кои дојдоа до Холивуд Репортер. Актерот ги отфрли обвинувањата.

Пелотон во четвртокот ги објави прелиминарните квартални резултати и рече дека бројот на поврзани претплатници за фитнес нема да ги исполни очекувањата. Акцијата се затвори на 27,06 долари, што е под цената на ИПО од 29 долари од 2019 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Србин се удавил во Австралија додека ја спасувал својата ќерка

Следно

ТФТ има уште една меч топка во БИБЛ лигата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian