„Му испратив порака на Матеј, често гледам во телефонот“, таткото на исчезнатиот сплитчанец во очај: „Сакам да си го најдам синот“

3 mins read

– Тие се пријатели со години. Таа е ќерка на мојот пријател. Ја видов по сослушувањето во полиција и забележав колку и е тешко сето ова – тврди Ненад Периш на прашањето за Маја Шопта и додава дека не сака да се занимава со шпекулации туку да дознае каде е неговиот син.

Матеј Периш (21) исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември минатата година, кога излегол од белградскиот клуб „Готик“ со кратки ракави, без да контактира ниту со шестмината пријатели кои биле во негово друштво.

Таткото на исчезнатиот млад човек, Ненад Периш, 25 дена чека вест за својот син.

-Единствено што ме интересира е вистината. Подготвен сум на секое сценарио само за да дознаам што се случило со моето дете. Сè уште останувам во Белград. Додека сум овде сите се надеваме дека ќе го најдам Матеј, вели Периш за Телеграф.рс. и забележува дека неговата ќерка му испратила порака „Тато, вратете ни се заедно“.

-Ми пречи што излезе во маичка. Мислам дека имаше намера да се врати во друштвото. Ми кажаа дека го напуштил клубот кога ја платил сметката. Каде отиде е мојата најголема мистерија – вели Периш.

Според Периш, поминало многу време, но како родител има право да верува и се надева дека полицијата ќе го пронајде неговиот син. За тоа дали пријателите на неговиот син нешто кријат, тој вели:

– Матеј дојде во Белград со другари кои ги познава уште од школските денови. Убеден сум дека полицијата кажа се што знае. Да се ​​осигурам дека ќе направат се што можат за да помогнат да се најде мојот син. На истото мислење сум и за Маја. Тие се пријатели со години. Таа е ќерка на мојот пријател. Ја видов по сослушувањето во полиција и забележав колку и е тешко сето ова – тврди Периш и додава дека не сака да се занимава со шпекулации, туку да дознае каде е неговиот син.

Матеј Периш исчезна пред 25 дена во Белград. Полицијата во истрагата утврдила дека младиот сплитчанец не дошол во конфликт со никого. Инспекторите се обидуваат да откријат зошто го напуштил клубот и каде исчезнал. Последниот повик и го испратил на другарката Маја, но таа не му одговорила. Последната порака беше „Каде си?“.

-Денот откако исчезна, оставив порака за мојот син. Му реков да ми се јави. Често гледам во телефонот. До неговото име има информација дека пораката не била доставена – вели Периш.

ВИДЕО | Таткото на Матеј има надеж дека тој е жив: Ми се јавуваат волшебници и јасновидци и ми кажуваат каде се крие

ВИДЕО: Таткото на Матеј вели дека две „дупки“ се многу важни, потрагата и по 24 дена не запира

www.slobodenpecat.mk

Претходно

И германските експерти заклучиле дека кабелот е причина за пожарот во тетовската болница?

Следно

Сирени и вонредна состојба на улиците: Оружен напад во универзитет (ВИДЕО)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian