Кокосово масло: како да го користите за да третирате егзема, сува кожа и акни

6 mins read

Луѓето сега користат кокосово масло во сè, од храна до производи за нега на кожа. Додека кокосовото масло има придобивки како што се навлажнување и намалување на воспалението, исто така може да ги затне порите. Некои луѓе со алергија на јаткасти плодови може да имаат алергиска реакција на кокос, па затоа треба да внимаваат да користат кокосово масло.

Пред да започнете да мачкате кокосово масло на вашата кожа, еве што треба да знаете за потенцијалните ефекти на кокосовото масло.

кокосово масло
Фото: Пиксабеј

Што е кокосово масло?

Постојат два основни типа на кокосово масло: девствено и рафинирано.

Девственото кокосово масло е направено од свежи кокосови ореви и обично е повисоко во содржината на полифеноли и антиоксиданси. Рафинираното кокосово масло се прави од сушена кокосова срж. Во некои случаи, белење и хемиски растворувачи се додаваат во рафинирано кокосово масло.

Кокосовото масло може да се означи и како ладно цедено кога се произведува без топлина. Овој вид можеби е побогат со хранливи материи. Благодарение на поголемите количини полифеноли и антиоксиданси, како и неговата ограничена обработка, девственото кокосово масло, особено кога е ладно цедено, е подобар избор за употреба на кожата.

Иако кокосовото масло може да обезбеди дерматолошки придобивки, можеби не е соодветно за секого. Ги разделивме придобивките и штетите од користењето кокосово масло на вашата кожа и како да одлучите дали тоа е соодветно за вас.

кокосово масло
Фото: Пиксабеј

Кокосовото масло е хидратантно

Нанесувањето на кокосово масло на вашата кожа може да помогне да се задржи влагата. Тоа е затоа што кокосовото масло содржи компонента на керамиди, наречена линолова киселина.

Керамидите се органски соединенија кои природно се наоѓаат во кожата и најчесто се додаваат во негата на кожата. Керамидите помагаат да се зајакне бариерата на кожата и да се минимизира загубата на влага.

Во една мала студија од 2004 година, учесниците користеле девствено кокосово масло на нозете два пати на ден во текот на две недели. На крајот од двете недели, хидратацијата на кожата значително се подобрила. Кокосовото масло може да биде особено добро за луѓето со егзема или хронично сува кожа.

кокосово масло
Фото: Пиксабеј

Кокосовото масло може да го намали воспалението

Кокосовото масло исто така може да го намали воспалението на кожата, кое предизвикува осип, црвенило или чешање, меѓу другите симптоми.

Помага да се зајакне бариерата на кожата, која го минимизира навлегувањето на надразнувачите во кожата и ја одржува хидратацијата на кожата, и двете работи за намалување на потенцијалното воспаление.

Вообичаени кожни состојби кои вклучуваат воспаление вклучуваат:

  • Псоријаза, хронична болест која создава лушпести дамки на кожата кои стануваат црвени и чешаат
  • Контактен дерматитис, кога кожата доаѓа во физички контакт со алерген.
  • Егзема, каде што избувнувањата ја прават кожата црвена и чеша

Секој од овие состојби може да се смири, барем привремено, со кокосово масло. Во една студија од 2018 година, девственото кокосово масло ги потисна антиинфламаторните својства на кожата и ја подобри функцијата на бариерата на кожата. Сепак, студијата беше спроведена ин витро – надвор од жив организам – така што точниот ефект врз луѓето е непознат.

кокосово масло
Фото: Пиксабеј

Кокосовото масло има антибактериски и антигабични својства

Кокосовото масло содржи и лауринска киселина, која има благи антибактериски и антигабични својства.

Антибактериските и антигабичните својства на кокосовото масло може да бидат погрешни. Поради овие причини, кокосовото масло често се смета за корисно за акни. Сепак, акните се резултат на затнати пори, што може да ги предизвика кокосовото масло.

кокосово масло
Фото: Пиксабеј

Кокосовото масло може да ги затне порите

Кокосовото масло е комедогено, што значи дека може да ги затне вашите пори, зголемувајќи го ризикот од излив и акни.

Кокосот се смета за четворка на комедогена скала. Ова мери колку состојката ги затнува порите, оценета од нула до пет, а пет најмногу ги затнуваат порите. Како резултат на тоа, не се препорачува често користење на кокосово масло, особено на лицето.

Иако кокосовото масло е комедогено, не секој ќе доживее акни од него бидејќи секој тип на кожа ќе реагира различно.

кокосово масло
Фото: Пиксабеј

Како да го користите кокосовото масло на вашата кожа

Кокосовото масло различно ќе влијае на сечија кожа, па затоа можеби не е најдобриот додаток во рутината за нега на кожата на сите. Еве како да користите кокосово масло врз основа на типот на вашата кожа.

Луѓе со егзема: Благодарение на неговите навлажнувачки и антиинфламаторни својства, можете да го користите кокосовото масло за да ги смирите епидемијата на егзема. Во една студија од 2013 година, нанесувањето девствено кокосово масло на кожата на децата со егзема во текот на осум недели ја подобри хидратацијата на кожата.

Луѓе со сува кожа: Ако имате сува, ронлива кожа, користењето кокосово масло наместо обичниот хидратантен крем може да ја омекне и хидрира вашата кожа, оставајќи ја да изгледа освежено и меко по будењето.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Србин се удавил во Австралија додека ја спасувал шестгодишната ќерка

Следно

Лазаров: Ова Европско првенство е чудно и нерегуларно!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian