„Како се одвиваат работите, Матеј е во водата“: Голем проблем е Сава, ако паднал, којзнае каде ќе исплива телото

3 mins read

Во потрагата по младиот Матеј Периш од првиот ден, освен полицијата, се вклучени и припадници на доброволната противпожарна бригада Палилула од Белград. Членовите на ДВД Палилула и денеска продолжија да го пребаруваат теренот во крајбрежниот дел на реките Сава и Дунав, како дел од потрагата по исчезнатиот Матеј Периш.

Овие храбри и благородни луѓе ги користат сите свои ресурси и сета опрема што ја имаат за да ја пребараат секоја педа од брегот до кој можат да стигнат, надевајќи се дека конечно ќе најдат некои индиции за исчезнатиот Матеј, чија трага се губи ноќта меѓу 30 и 31 декември. .

„Секојдневно го бараме младиот сплиќанец со надеж дека ќе го најдеме доколку се удавил. Временските услови кои сега се многу неповолни не им можат ништо на членовите на ДВД Палилула и затоа не се откажуваме од потрагата“, изјави за Мондо рс., Зоран Стојановски, претседател на доброволната противпожарна бригада Палилула.

Тој наведува дека сите членови на ДВД Палилула се надеваат дека „нема да бидат тие што ќе го најдат Матеј“.

„Би сакале младиот човек да се појави жив и здрав, но како што стојат работите изгледа како да е во водата. Ги пребаруваме бреговите на реките и понекогаш одиме во потрага навечер, а понекогаш и дење. Во петокот ноќе го пребаравме десниот брег на Сава, не грижејќи се за снегот“, вели Стојановски и додава:

„Ноќе бараме со светилки кои емитуваат зрак светлина и низ вода до половина метар. На пример, вчера цел ден одевме на пребарување на теренот кај сплавовите кај кулата на Небојша. Тој терен е крајно незгоден и за потрагата моравме да добиеме одобрение од српското МВР. Голем проблем е реката Сава, ако паднал и телото и е однесено, којзнае каде, а прашање е каде ќе исплива телото, вели Стојановски.

Денеска е 24-ти ден од потрагата по исчезнатиот Матеј Периш, а полицијата деноноќно ги пребарува реките и бреговите на Дунав и Сава. Неуморната потрага по младото момче од Сплит кој исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември во Белград кај Бетон Хала се уште не дава резултати, а и покрај снегот и мразот, на полицијата во голема мера и помагаат термо камерите кои покажуваат што има под снегот и зад ѕидовите на напуштените згради.

ВИДЕО: Таткото на Матеј вели дека две „дупки“ се многу важни, потрагата и по 24 дена не запира

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бочварски најавува реконструиран Коридор 8 за една година

Следно

Шокантни обвинувања кои не стивнуваат: Еван Рејчел Вуд тврди дека „била силувана пред камера“ од Мерлин Менсон во новиот документарец

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian