Исчистена дива депонија од 2.000 квадратни метри во Горно Лисиче

1 min read

На мајор коритото на реката Вардар во населбата Горно Лисиче во општина Аеродром во близина на железничкиот мост, службите на Градот Скопје со десетина камиони и механизација вчера успешно исчистија дива депонија по должината на кејот.

Како што посочи Град Скопје, станува збор за исчистена површина од две илјади квадратни метри, а биле собрани 250 кубни метри смет, кабаст и градежен шут.

Градоначалничката Арсовска извршила надзор над работата, а биле истакнати и останати локации каде што е потребно интервенција на службите на градот и јавните претпријатија.

– Градот Скопје ги охрабрува граѓаните да ги пријавуваат дивите депонии, се со цел нивно отстранување за превенирање на можностите на загадување на воздухот, почвата и водата, со што директно се влијае на отстранување на еден од причинителите кој придонесува за нарушување на здравјето на скопјани, се вели во соопштението.  

skopjeinfo.mk

Претходно

Студено и ветровито време со сончеви периоди

Следно

Поради ширењето на омикрон, дел од учениците во Бугарија од денеска се префрлаат на онлајн настава

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian