Циципас против Синер за полуфинале на „Австралија опен“

1 min read

Четвртиот тенисер во светот, Стефанос Циципас, двапати ја бркаше предноста на Тејлор Фриц во осминафиналето на „Австралија опен“, на крајот престигна за победа од 4:6, 6:4. 4:6, 6:3, 6:4.

Во неколку наврати Гркот не знаеше како да одговори, но Американецот не можеше да го одржи темпото и кога беше најпотребно ја загуби концентрацијата.

Фриц со победа можеше да стигне до своето првото Грен слем четвртфинале во кариерата, но ќе мора да се задоволи со тоа што за првпат влезе во Топ 20 на АТП листата.

Мечот траеше три часа и 26 минути, а Фриц изгледаше многу подобро на теренот во првите три сета.

Неверојатна борба со триумф на Циципас кој доста се мачеше и на крајот имаше еден „винер“ и седум грешки повеќе, но во последниот сет успеа да искористи една од двете брејк топки и на тој начин да направи клучна разлика.

Грчкиот тенисер за пласман во полуфиналето ќе игра против Јаник Синер, младиот Италијанец кој во три сета беше подобар од Алекс Де Минор со 7:6 (3), 6:3 и 6:4.

„Австралија опен“, мажи
Четвртфинале, двојки –

Гаел Монфис (Франција) – Матео Береини (Италија)
Денис Шаповалов (Канада) – Рафаел Надал (Шпанија)

Јаник Синер (Италија) – Стефанос Циципас (Грција)
Феликс Оже-Алијасим (Канада) – Данил Медведев (Русија)

„Австралија опен“, жени
Четвртфинале, двојки –

Ешли Барти (Австралија) – Џесика Пегула (САД)
Барбора Крејчикова (Чешка) – Медисон Кијз (САД)

Дениел Колинс (САД) – Ализе Корне (Франција)
Ига Швјонтек (Полска) – Каја Канепи (Естонија)

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Комичарката Кејти Грифон го растажи светот: Имав рак на белите дробови иако во животот не сум запалила цигара

Следно

Шабани: Појавите на било кој вид на екстремизам во Северна Македонија се намалени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian