Четвртата доза вакцина штити од потешка форма на Ковид-19

1 min read

Четвртата доза на вакцина против Ковид-19 што ја примиле лица постари од 60 години ги прави трипати поотпорни на сериозен облик на болеста од луѓето кои примиле засилувачка доза, соопшти израелското Министерство за здравство.

Министерството додаде дека четвртата доза, или вториот бустер, двојно ја зголеми отпорноста на инфекција во истата возрасна група, во споредба со луѓето кои примиле три дози од вакцината.

Израел овој месец почна да ја дава четвртата доза од вакцината на Фајзер/Бајонтек на лица постари од 60 години.

kurir.mk

Претходно

Приведени крадци во Скопје, фатени на дело

Следно

ФОТО | Канје Вест конечно ја преболи Ким: Се фали со новата девојка каде и да стигне!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian