Поради пожар во Калифорнија евакуирани стотици луѓе

1 min read

Голем шумски пожар долж брегот на Калифорнија во областа Биг Сур принуди стотици жители да се евакуираат, соопштија локалните власти.

Пожарот избувна синоќа и брзо се прошири, за што придонесе многу силниот ветер.

Повеќе од 500 луѓе се повикани на евакуација во областа, а пожарот го гасат повеќе од 250 пожарникари.

Метеоролозите најавија слабеење на ветрот што треба да ги олесни напорите за гаснење на пожарот.

kurir.mk

Претходно

Хотел ќе се отвори во строгиот центар на Скопје, „Буши“ ја купи зградата на Технометал

Следно

Аки пред смртта му се јавил на пријател во Скопје, планирал да ја посети мајка си

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian