МАКЕДОНЦИТЕ ОД ГОЛО БРДО ОТСЕЧЕНИ ОД СВЕТОТ: Три дена трае борбата со снегот

1 min read

Македонците во областа Голо, на албанско – македонска граница и оваа зима не ги одминаа проблемите со кои се соочуваат по обилни снежни врнежи, по кои е познат овој планински регион.

По последниот снег, чија дебелина надминува 40 сантиметри, тие веќе трет ден по ред се отсечени од светот.

-Дополнителен проблем е и недостигот на електрична енергија присутен веќе трет дена. Во текот на ноќта и утринските часови живата во термометарот падна на – 16 степени целзиусови, а вечерва и утре најава има за повисоки минусни температури – велат жител.

Едмонд Османи администратор на административната единица Требиште рече дека во соработка со градоначалникот на општина Булќиза се прават максимални напори за надминување на проблемите.

– Обилните снежни врнежи, поларниот студ и мразот го прават своето. Вложуваме максимални напори да се пробијат патиштата. Превземени се сите мерки и сме во служба на жителите за било каква потреба – изјави тој.

Областа опфаќа 22 населени места со над 12 илјади жители.

kurir.mk

Претходно

Коњановски: Пожарникарите се борат со огнот, многу е важно тој да не се прошири

Следно

Речиси 60 отсто од Турците не го поддржуваат Ердоган, покажува нова анкета

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian