Ковачевски: Благовремената реакција спречи пожарот во Битола да се прошири

1 min read

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на својот Фејсбук профил објави дека вечерва телефонски разговарал со градоначалникот на Битола, Тони Коњановски за да се информира за состојбата со пожарот во фабриката „Жито Битола“.

Тој вели дека вечерва се слушнал со битолскиот градоначалник Тони Коњановски за да се информира за ситуацијата.

–Министерот Спасовски и директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов се во постојана комуникација со општината, а екипите на МВР навремено пружија поддршка за локализирање на пожарот. Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот и предизвикување на поголема штета, напиша Ковачевски на ФБ за пожарот во објектот на битолската фабрика за производство на леб „Жито Битола“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Тренерот на Реал одби да се ракува со колегата од Барселона

Следно

Денеска се празнува Преподобен Теодосиј Велики

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian