Африкански куп на нации: Тунис и Буркина Фасо ќе играат во четвртфинале

1 min read

Селекциите на Тунис и на Буркина Фасо се пласираа во четвртфиналето на Африканскиот куп на нации. Тунижаните приредија големо изненадување победувајќи ја Нигерија која во групната фаза оствари три победи.
Тунис славеше со 1:0, а единствениот гол го постигна Мсакни во 47 минута и тоа со шут од околу 25 метри.

Буркина Фасо пласман во четврфиналето обезбеди откако по пенал рулетот беше подобра од Габон. Натпреварот во регуларниот дел, а и по двете продолженија беше 1:1. Буркина Фасо поведе со голот на Траоре, но Гира во првара минута од судиското продолжение си постигна автогол и го однесе натпреварот во продолженија.

Во пенал серијата, играчите на Буркина Фасо не реализираа два пенали додека играчите на Габон три.
Токму селекциите на Буркина Фасо и Тунис ќе играат ќе меѓу себе во четвртфиналето.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Адел откри: Ослабнав 50 килограми, не држев ниту една диета, а тајната е во ова!

Следно

ВИДЕО: 101-годишен Турчин прими четврта доза вакцина против коронавирусот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian