Во Рио и Сао Паоло се одложуваат карневалите

1 min read

Властите во бразилските градови Рио де Жанеиро и Сао Паоло објавија дека ги одложуваат традиционалните паради на училиштата за самба до крајот на април поради зголемувањето на случаите на новозаразени со сојот Омикрон на Ковид-19 во државата. Претходно овој месец, двата града откажаа улични поворки и карневалски прослави, но сепак планираа да одржат паради на училиштата за самба кон крајот на февруари.

Парадите ќе се одржат кон крајот на април, се вели во заедничкото соопштение на властите на двата града. Бразил моментално е зафатен од уште еден бран на коронавирус поради брзото ширење на сојот Омикрон. Во земјата се регистрирани во просек по 120.000 нови инфекции дневно.

kurir.mk

Претходно

Од денеска во Косово може да се влезе само со потврда за три вакцини

Следно

Како да ја лекувате кашлицата ако се заразите со коронавирус и дали смеете да земате антибиотици?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian