Во Мексико во 2021 година биле убиени над илјада жени

1 min read

Во Мексико, каде стапката на убиства на жени е меѓу највисоките во Латинска Америка, во 2021 година биле убиени 1.004 жени.

Во извештајот на Националниот секретаријат на системот за јавна безбедност се наведува дека од 1 јануари до 31 декември 2021 година, 1.004 жени загинале како последица на насилство во Мексико, јави Анадолија.

Ова е највисока бројка од 2015 година, а истакнато е дека насилството и покрај судските постапки и високите казни, од година во година е во пораст.

Во извештајот се наведува дека во земјата во 2020 година биле убиени 978 жени.

Пандемијата на коронавирусот и изолацијата дома го направија животот уште потежок на жените кои се жртви на насилство.

kurir.mk

Претходно

Пецаков ќе добие кривична пријава, требал да биде во самоизолација додека го чекал резултатот од тестот

Следно

ФОТО | Џенифер Лопез со нов тренд за 2022: Џинс долго здолниште за ефектен изглед

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian