ВИДЕО: Црна Гора не успеа да слави и против Холандија на ЕП

1 min read

Црногорската репрезентација на Европското првенство во вториот натпревар од главната фаза загуби од Холандија со 34:30.

Пред овој меч Црногорците беа фаворити, после триумфот над Хрватска, но „лалињата“ не дозволија да бидат поразени.

Ова беше прва радост за Холанѓаните во втората фаза, иако нивните ривали константно водеа со два или три голови разлика.

Во победничките редови најефикасен беше Смитс со девет голови, а по шест имаат Штајнс и Фалке.

На спротивната страна по шест погодоци се истакнаа Чепиќ и Вујовиќ. На табелата во групата „1“ Франција и Данска имаат по четири бодови, по два Исланд, Холандија и Црна Гора, а ниту еден Хрватска.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тага до небо: Аки Рахимовски остави позади себе двегодишна ќеркичка

Следно

Ако Пецаков добие кривична ќе биде првиот функционер кој е гонет, иако ја почитувал изолацијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian