Спасете си ја кожата од студот: Три брзи маски за меки раце

2 mins read

Често забораваме дека кога температурите се симнуваат под нулата, дека нашата кожа е најосетлива на студот, и за тоа и е потребна соодветна нега. Докажано е дека нашите раце први „страдаат“ на удар на ладното време, а потоа и кожата на лицето.

Ако сакате баш денес да си направите нешто корисно за вас и вашата кожа, ви предложуваме три брзи маски за рацете да ви бидат меки.

Маска за хидратација

Во зима најдобри маски се оние кои ја потхрануваат кожата, а не ја прават масна. Оваа маска е од само две состојки: мед и алое. Алое гелот измешајте го со медот и масирајте ја смесата на рацете, а потоа ставете пластични ракавици или обични ќеси. Почекајте 20 минути и потоа исплакнете ги рацете.

Маска за регенерација

Ако вашата кожа на рацете е склона кон брзо сушење и испукување, оваа маска е полн погодок. Во аптека купете си витамин А и промешајте го една лажица изгмечена банана. Нанесете на рацете и оставете така половина час. Витаминот А и бананата во комбинација најдобро помагаат за апсорпција во кожата и брзо обновување. Ова можете да го правите и на суви делови од лицето, колената и лактите.

Маска против стареење на кожата

Познато е дека рацете најдобро покажуваат возраст, но процесот на стареење не можеме да го стопираме. Единствено можеме да го ублажиме, а наједноставно се постигнува со една необична комбинација за маска: промешајте мелено кафе со мелени ореви и вазелин, да стане како пилинг. Нанесета на рацете од оваа смеса и по 20 минути измијте ги со топла вода.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вучиќ ѝ се обрати на јавноста по веста за можниот атентат: Добив писмо од членка на ЕУ, на листата видов 7 имиња

Следно

КК Феникс 2010 го декласираше Работнички со 51 кош разлика

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian