Пецаков ќе добие кривична пријава, требал да биде во самоизолација додека го чекал резултатот од тестот

1 min read

Полицијата и Центарот за јавно здравје на Охрид проверуваат како и на кој начин градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков ги прекршил ковид-протоколите.

Пецаков во средата беше фотографиран како го прославува големиот празник Водици. Само тој знаел дека очекува резултати од тестирање.

Поради прекршувањето на задолжителната самоизолација против него ќе биде поднесена и кривична пријава, дознава Телма.

Во меѓувреме, од МВР испратија кусо официјално соопштение.

„СВР Охрид во координација со Центарот за Јавно здравје презема мерки и активности за расчистување на случајот, по што ќе биде поднесена соодветна пријава“ соопштија МВР.

Градоначалникот Пецаков тврди дека ПЦР-тестот кој бил направен утрото на 19 јануари бил направен рутински за да влезе во друга земја бидејќи веќе имал уплатено аранжман за зимување.

Пецаков: Се тестирав заради патување во Банско, сега имам негативен тест и немам никакви симптоми

Охридскиот градоначалник Пецаков славел Водици со илјадници луѓе, а бил позитивен на ковид-19

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Разговор со Софија Стојановска од „Клуб за читање книги“: Останете љубопитни, критични и желни за нови книги

Следно

Во Мексико во 2021 година биле убиени над илјада жени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian