Бурно е во Јунајтед: Рангник почна да им дава домашни задачи на фудбалерите

1 min read

Управата на Манчестер јунајтед кон крајот на минатата година му врачи отказ на Оле Гунар Солскјер и го донесе Ралф Рангник за нов менаџер кој треба да ја врати екипата во трката за трофеите, но состојбите во соблекувалната се далеку од идеални.

Не е тајна дека Кристијано Роналдо е незадоволен од постапките на Рангник кој неколку пати го извади од игра Португалецот, но сега англиските медиуми пишуваат дека и други фудбалери му се лути на менаџерот.

Рангник на своите фудбалери почнал да им праќа снимки и видео анализи како еден вид на домашна задача, а тие треба да ги прегледаат истите и да увидат каде грешеле.

Овој потег не им се допаднал на сите, па одреден  дел играчи му се налутиле на Германецот. Нивниот гнев е поголем и поради уште една одлука на Рангник, тренинзите сега се попладне, а не наутро како што беше претходно.

– Домашните задачи претставуваат снимки од околу два часа. Тоа се снимки со игрите на фудбалерите и во нив има совети како да напредуваат. Некои го прифатија тој потег, а некои воопшто не се импресионирани – изјави неименуван извор на клубот за весникот „Мирор“.

Овој потег на Рангник е сличен на тоа што во минатото го правеше Луис Ван Гал додека седеше на клупата на Јунајтед. Холанѓанецот на своите фудбалери им испраќаше мејлови со снимки на нивните грешки.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Како вашиот мозок се менува кога ќе се заљубите: 4 здравствени бенефити од љубовта

Следно

Пецаков: Се тестирав заради патување во Банско, сега имам негативен тест и немам никакви симптоми

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian