Владата на Црна Гора одлучува за скратување на мандатот на Собранието

1 min read

На предлог на премиерот Здравко Кривокапиќ, црногорската Влада на електронска седница одлучува за скратување на мандатот на Собранието на Црна Гора, јави подгорички Вијести.

Според Уставот на Црна Гора, мандатот на Парламентот може да заврши предвреме – со скратување на мандатот или со негово распуштање.

Предлогот за намалување може да го поднесат претседателот на Црна Гора, владата или најмалку 25 пратеници, а одлуката за скратување на мандатот се носи со мнозинство гласови од сите пратеници.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Исплатени финансиските долгови на ФК Пелистер, Мицевски избран за спортски директор

Следно

ВИДЕО | На денешен ден се родил Федерико Фелини: Еве кои се неговите 10 омилени филмови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian