Сценаристите ја оправдуваат неуспешната љубов на Миранда и Стив во продолжението „Сексот и градот“

4 mins read

Долгоочекуваното продолжение на култната серија „Сексот и градот“ наречено „And just like that…“ целосно го уништи ликот на Стив, сопругот на Миранда кој го игра актерот Дејвид Ајгенберг, тврдат гневните фанови на серијата на „Редит“ и „Твитер“. Сценаристите во опширна изјава наведуваат дека неговиот лик во серијата делумно го претставува животот на актерот во реалниот живот.

Од самиот почеток на новата сезона дознавме дека Стив носи слушно помагало и не слуша речиси ништо – затоа Миранда мора неколку пати да му вика и повторува во текот на епизодата, а сценаристите овој момент го оправдаа со годините на Стив во серијата. Миранда, пак, има седа коса, а Кери Бредшо, која ја игра Сара Џесика Паркер, има проблеми со колкот, поради што во еден момент се оперира.

Сепак, Стив не гледа дека неговата долгогодишна сопруга веќе некое време има проблеми со алкохолот, дека е во тешка животна криза и е желна за љубов и внимание. Миранда и тој, како што дознаваме во серијата, немаат секс со години.

Затоа Миранда во еден момент се заљубува во шефицата на Кери Бредшо, небинарниот водител Че Дијаз, со кој, како што вели, го има најдобриот секс во животот.

Обожавателите веруваат дека сценаристите на новата сезона претерале, дека ја уништиле некогаш прекрасната врска меѓу Стив и Миранда и дека неговиот лик го претвориле во „смотан старец“ и затоа ги нарекуваат „ејџести“.

Џули Ротенберг и Елиса Зурицки – автори и на оригиналните сезони на серијата „Сексот и градот“ – го бранат новото сценарио, тврдејќи дека тоа ги прикажува животите на милиони други луѓе, а некои брачни парови едноставно се оддалечуваат и се разделуваат со текот на времето.

„Кога водителот Мајкл Патрик Кинг повторно се поврза со Дејвид Ајгенберг за серијата, првото нешто што Дејвид го рече беше: „Имам слушни помагала.“ Тоа беше буквално по што се водел. Тоа е всушност тонот на Стив за неговото стареење во серијата“, кажаа тие.

„Никој од креативниот тим на „And just like that…“ не го мрази Стив или бара некаков вид одмазда против него. Сите во серијата, секоја личност, го сака Дејвид како човек. Ние го сакаме како актер. Го сакаме Стив. Тој е толку полни со живот, а сите Стивови на светот се добри момци“, додаваат авторите.

Сепак, неверството на Миранда е дел од нејзиниот карактер и нејзиниот животен пат.

„Но, патувањето на Миранда е уште една реалност низ која поминуваат многу луѓе – преиспитување и промени во животот“, велат авторите.

„Возрасните парови растат и луѓето знаат што исполнува или што не исполнува нивниот сопружник за нив. Приказната на Миранда беше многу репрезентативна за одреден пат по кој се движат многу жени. Не моравме да имаме за цел да правиме добри или лоши ликови. Дури и најблиските имаат кризи. Дури и моралните, генерално прекрасните луѓе донесуваат одлуки кои не мора да бидат достојни за восхит или доблест. Но, тие сè уште го прават тоа затоа што минуваат низ нешто или некаква криза“, додаваат тие.

Зуритски додава дека коментарите со омраза испратени на профилот на Миранда на мрежите се само одраз на фактот дека продолжуваме да живееме во патријархално општество.

„Таа е жена и затоа ја мразите и се поставувате заштитнички кон него“, рече таа.

ИЗВОР:  lokalno.mk

Претходно

Што е „gaslighting“? Шест знаци преку кои ќе го препознаете во врска

Следно

Поставени соодветни знаци за забрана за движење кај кејот во Аеродром

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian