Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон го сретнаа најслаткиот здравствен работник… за кого станува збор?

2 mins read

Кралската двојка отпатува во руралните средини на Ланкашир во северозападна Англија за да ги посети членовите на здравствениот персонал кои се соочија со уникатни предизвици за време на пандемијата на коронавирус.

Вилијам и Кејт се сретнаа со лекари, медицински сестри и други здравствени работници во болницата во заедницата Клитеро. Двојката беше особено заинтересирана да слушне како „NHS Charities Together“, што парот го промовираше во последните две години, ги поддржува болниците и нивниот персонал.

принц вилијам кејт мидлтон
Фото: Profimedia

Тие, исто така, беа запознаени со најновата помош за преоптоварените здравствени работници – кученце по име Алфи, кое ќе биде тренирано како терапевтско куче за поддршка на пациентите и работниците во болницата. Кејт и Вилијам веднаш се чувствуваа толку прирордно со преслаткото кученце. Тие усвоија нов црн кокер шпаниел во своето семејство минатата година по смртта на нивното сакано куче Лупо.

Додека тие наизменично го држеа и галаеа Алфи, Кејт низ смеа рече: „Нашето куче ќе биде многу вознемирено. Таа ќе биде како: „Каде беше?““.

принц вилијам кејт мидлтон
Фото: Profimedia

По нивната посета со кученцето, тие споделија разигран твит, барајќи од луѓето да видат кој според нив повеќе сака Алфи: Вилијам или Кејт!

Додавањето на Алфи е еден од клучните начини на кои „NHS Charities Together“ работи на поддршката на менталната благосостојба на нивните вработени.

Добротворната организација донираше повеќе од 410 илјади американски долари за да помогне во воспоставувањето на услуги за благосостојба за 9 илкјди вработени во „Hospitals Trust“ во Источен Ланкашир – и го финансираше доаѓањето на терапевтското куче.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Ливерпул против Челси за трофејот во Лига купот

Следно

ВИДЕО | Голема експлозија во Гана: Има жртви, а стотици згради се уништени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian